گردو اقسام و انواع مختلفی دارد که یکی از آن‌ها نهال گردو اصلاح شده است. اصلاح شده به ارقامی از گردو گفته می‌شود که در آن نقاط مثبت نهال مثل افزایش باردهی، کیفیت محصول و سهولت برداشت را تقویت می‌کنند و نقاط منفی آن از جمله آسیب پذیری در برابر آفات، خشکی و سرما را تا جای امکان بهبود می‌بخشند. به همین منظور در این نوشته قصد داریم به طور کامل با نهال گردو اصلاح شده آشنا شویم و ارقام و گونه‌های مختلف آن را معرفی کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

نهال گردو اصلاح شده

نهال گردو اصلاح شده چه ویژگی‌هایی دارد؟

سوال مهمی که در هنگام خرید نهال گردو اصلاح شده با آن مواجه می‌شوید این است که نقاط قوت آن چه چیزی است؟ در جواب این سوال می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • داشتن ارزش غذایی بالا
 • افزایش کیفیت میوه‌ها
 • سازگاری با شرایط آب و هوایی مختلف
 • قدرت تحمل سرما و گرمای بالاتر
 • مقاومت عالی در برابر آفات و بیماری‌ها
 • قدرت بالا در تحمل خشکی
 • دیر گل بودن
 • امکان باردهی در اولین سال پس از کاشت
خرید نهال گردو اصلاح شده

علاوه بر موارد بالا باید اشاره کنیم که میوه‌های نهال گردو اصلاح شده نسبت به سایر ارقام درشت‌تر و چرب‌تر هستند. این موضوع توجه خریداران را به خود جلب می‌کند و می‌توانید از فروش میوه نهال گردو اصلاح شده سود زیادی را به دست آورید؛ بنابراین خرید نهال گردو اصلاح شده یک انتخاب مناسب و به صرفه برای بسیاری از باغداران و کشاورزان است.

آشنایی با انواع نهال گردو اصلاح شده

این نوع از نهال گردو با نام نهال گردو پیوندی نیز شناخته می‌شود. این نهال‌ها را در آزمایشگاه‌ با تلفیق ژنوتیپ‌ گونه‌های مختلف گردو به وجود می‌آورند که در مقایسه با دیگر انواع نهال گردو قابلیت‌ها و توانایی‌های مخصوصی دارند. در ادامه با برخی از نهال‌های گردو اصلاح شده آشنا خواهیم شد.

قیمت نهال گردو اصلاح شده

نهال گردو اصلاح شده فرنور

این نهال در اصل بومی کشور فرانسه است و از اصلی‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به تحمل سرما اشاره کرد. به همین خاطر برای مناطق سردسیر یک انتخاب مناسب به شمار می‌رود. به طوری که نهال گردو فرنور در ارتفاع ۱۵۰۰ تا ۲۴۰۰ متری نیز می‌تواند رشد و نمو داشته باشد.

باردهی این نهال معمولا از سال دوم شروع می‌شود. مغز گردو اصلاح شده فرنور درشت و لذیذ و پوست آن نیز نازک و کاغذی است. همین مساله سبب می‌شود تا مغز گردو به راحتی از پوسته خارج شود که یکی از ویژگی‌های آن برای داشتن فروش بالا است.

فروش نهال گردو اصلاح شده

نهال گردو اصلاح شده فرنور در اواخر فروردین ماه گل می‌دهد که باعث می‌شود از سرمازدگی محفوظ بماند. اگر شرایط نگهداری گردو فرنور را رعایت کنید این درخت تا ۷۰ سال نیز عمر خواهد کرد. علاوه بر موارد بالا نهال گردو اصلاح شده فرنور در مقابل آفات و بیماری‌ها نیز مقاومت خوبی دارد.

قیمت نهال گردو اصلاح شده فرنور مناسب بوده و از این جهت گزینه خوبی برای بسیاری از باغداران به شمار می‌رود. از طرفی گردو اصلاح شده با بیش از ۹۰ درصد باغ‌های کشورمان کاملا سازگار است و می‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد.

نهال گردو اصلاح شده

نهال گردو اصلاح شده چندلر

یکی دیگر از انواع نهال گردو اصلاح شده نوع چندلر پیوندی است که جزو مرغوب‌ترین گردوهای موجود در بازار است. نهال گردو اصلاح شده چندلر دیر گل، دارای باروری مناسب و میوه‌های درشت با مغز بزرگ و پوست نازک است. از نظر آب و هوایی این درخت در مناطق گرمسیر رشد و بازدهی مناسبی دارد.

گردو چندلر از همان سال اول شروع به باردهی می‌کند و می‌تواند در هر هکتار حدود ۷ تن گردو تولید کند. به طور کلی می‌توان گفت از هر درخت گردو اصلاح شده چندلر می‌توان تا ۷۰ کیلوگرم گردو خشک برداشت کرد. البته لازم به ذکر است که برای افزایش باردهی باید شرایط نگهداری درخت مثل سم پاشی به موقع، هرس کردن، کوددهی، آبیاری و سایر موارد را به خوبی رعایت کنید.

خرید نهال گردو اصلاح شده

درخت گردو چندلر به کم آبی حساس است و کاشت آن در مناطقی که آب کافی ندارند مناسب نیست. این گونه از نهال گردو در برابر آفات و بیماری‌ها بسیار مقاوم بوده و از رشد متوسطی برخوردار است.

خرید نهال گردو اصلاح شده چندلر یک گزینه مناسب برای کاشت در اکثر نقاط کشور است. چرا که علاوه با داشتن محصول دهی بالا می‌تواند سود خوبی را نصیب باغداران کند.

نهال گردو اصلاح شده ژنوتیپ

یکی دیگر از نهال‌هایی که می‌توانید در نهالستان گردو بکارید، نهال گردو اصلاح شده ژنوتیپ است. این گونه بومی ایران بوده و در کشورمان اصلاح نژاد آن انجام شده است. بهتر است بدانید گردو ایرانی از لحاظ مغز جایگاه اول را در جهان دارد.

گردو ژنوتیپ تحمل سرمای شدید را ندارد و از این نظر برای مناطق سردسیر مناسب نیست. بهتر است نهال گردو ژنوتیپ را در مناطقی با آب و هوای معتدل بکارید. این نهال با داشتن باردهی مناسب، صرفه اقتصادی بسیار خوبی دارد.

قیمت نهال گردو اصلاح شده

البته لازم است بدانید که نهال گردو اصلاح شده ژنوتیپ خود دارای انواع و اقسام مختلفی است که در ادامه با برخی از آن‌ها آشنا خواهیم شد.

 • نهال گردو ژنوتیپ برتر: محصول دهی بالا، سازگاری با اکثر مناطق کشور، محصول باکیفیت و مقاومت در برابر آفات و بیماری و رطوبت و خشکی از جمله ویژگی‌های آن هستند.
 • نهال گردو ژنوتیپ تیپ ۸ دو بار گل: این رقم بومی کانادا بوده و بهترین سازگاری را با مناطق سردسیر دارد.
 • نهال گردو ژنوتیپ تیپ ۴ معتدل: این نهال نیز بومی کشور کانادا است و باردهی را از همان سال اول آغاز می‌کند. این درخت دیرگل بوده و در ماه اردیبهشت گلدهی را آغاز می‌کند.
 • نهال گردو ژنوتیپ تیپ ۶ گرمسیری: این رقم از نهال گردو باردهی مناسبی داشته و اینکار را از همان سال اول آغاز می‌کند. اما باردهی اقتصادی را بعد از رسیدن به بلوغ در سن ۴ الی ۵ سالگی آغاز می‌کند.

قیمت نهال گردو اصلاح شده ژنوتیپ با توجه به نوع و سایر موارد، با یکدیگر متفاوت بوده و قبل از خرید باید از فروشگاه‌های فروش نهال گردو اصلاح شده قیمت آن را استعلام کنید.

فروش نهال گردو اصلاح شده

چرا باید از نهال گردو اصلاح شده استفاده کنیم؟

امروز با پیشرفت تکنولوژی و دانش بشری شاهد رشد در زمینه‌های مختلف هستیم. بخش کشاورزی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و تغییرات زیادی را در آن شاهد هستم. دانشمندان با اصلاح نژاد گونه‌های مختلف گیاهان کاری می‌کنند تا گیاه نسبت به شرایط مختلف مقاوم شده و بهترین باردهی را داشته باشد.

بنابراین اگر نهال گردو اصلاح شده را خریداری نمایید، نگهداری آن نسبت به سایر ارقام بسیار راحت‌تر خواهد بود.

فروش نهال گردو اصلاح شده

افراد و مراکز معتبر زیادی در کشورمان وجود دارند که می‌توانید نهال گردو اصلاح شده را از آن‌ها خریداری کنید. این نوع از نهال‌های گردو بسیار پرفروش هستند و کشاورزان و باغداران با خرید و کاشت آن می‌توانند سود زیادی را به دست آورند.