در صورتی که کشاورز هستید و قصد پرورش نهال گردو را دارید یکی از انتخاب‌های شما می‌تواند نهال گردو خوشه‌ای باشد. از آنجایی که گردو جزو خشکبار محبوب و مورد علاقه مردم است با کاشت آن در نهالستان گردو می‌توانید سود زیادی را به دست آورید. درخت گردو در شرایط آب و هوایی متنوع امکان رشد دارد و می‌تواند بین ۷ الی ۱۵ متر نیز رشد کند. نهال گردو خوشه‌ای دارای ویژگی‌های خاصی است که آن را از دیگر ارقام جدا می‌کند. به عنوان مثال می‌توان به قیمت نهال گردو خوشه‌ای اشاره کرد که تقریبا نصف دیگر گونه‌های گردو است. در ادامه بیشتر با این نوع از درخت گردو آشنا خواهیم شد.

نهال گردو خوشه ای

کاشت نهال گردو خوشه‌ای چه مزایایی دارد؟

نهال گردو خوشه‌ای از نظر طعم و دیگر خواص دارای طرفداران زیادی است. یکی از این ویژگی‌ها مغز آن است که خواص بی‌نظیری دارد. علاوه بر آن از روغن این گردو نیز در صنایع مختلفی همچون آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود. همه این موارد در کنار هم باعث می‌شود تا طرفداران این نوع از گردو بیشتر شده و در نتیجه میوه نهال گردو خوشه‌ای فروش خوبی داشته باشد.

نکته مهم بعدی که در مورد نهال گردو خوشه‌ای وجود دارد این است که زمان زیادی برای بیدار شدن از خواب زمستانی نیاز دارد که همین مساله سبب می‌شود تا از یخبندان در امان باشد.

خرید نهال گردو خوشه ای

از دیگر مزایای این درخت می‌توان به برداشت ساده محصولات آن اشاره کرد. نکته جالب‌تر اینکه بعد از رسیدن گردو، پوست سبز آن‌ها ترک خورد و به پایین می‌افتد. این مساله کمک زیادی به باغداران در آماده کردن محصول برای فروش می‌کند.

انواع مختلف درخت گردو خوشه‌ای

اگر قصد خرید نهال گردو خوشه‌ای را دارید بهتر است بدانید که این نهال دارای گونه‌های مختلفی است. هر کدام از این گونه‌ها از لحاظ بهره‌وری و سایر موارد با یکدیگر متفاوت هستند. در حالت کلی می‌توان گفت که هر خوشه از این نهال بین ۱۰ الی ۲۵ عدد گردو را به بار می‌آورد.

نهال گردو خوشه‌ای در ایران نیز پرورش داده می‌شود و در مناطق سردسیر بازدهی مناسبی دارد. این درخت در مناطقی که آب و هوای شرجی دارند رشد خوبی ندارد؛ بنابراین قبل از خرید نهال گردو خوشه‌ای آب و هوای منطقه خود را بررسی کنید.

قیمت نهال گردو خوشه ای

درخت گردو خوشه‌ای در اصل بومی کشور فرانسه است و به همین خاطر در بسیاری از مناطق به آن درخت گردو خوشه‌ای فرانسوی نیز می‌گویند. اما در حقیقت این نوع از گردو در بسیاری از کشورهای جهان به خصوص در ایران نیز یافت می‌شود. معمولا اصلاحات ژنتیکی زیادی بر روی گردو خوشه‌ای انجام شده که نتیجه آن بهبود باردهی و کیفیت محصول آن است. برخی از انواع مختلف نهال گردو خوشه‌ای عبارتند از:

 • نهال گردو خوشه‌ای کانادایی
 • نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه
 • نهال گردو خوشه‌ای چندلر
 • نهال گردو خوشه‌ای اسرائیلی
 • نهال گردو خوشه‌ای آمریکایی
 • نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه ترکیه‌ای
 • نهال گردو خوشه‌ای ایرانی

نکات مهم در کاشت نهال گردو خوشه‌ای

هر درخت برای اینکه بهترین باردهی را داشته باشد باید شرایط مناسب نگهداری آن را فراهم کنیم. در ادامه با نکاتی آشنا می‌شویم که بهره‌وری گردو خوشه‌ای را بیشتر می‌کند.

فروش نهال گردو خوشه ای
 • بهترین زمان برای کاشت گردو خوشه‌ای بعد از تمام شدن فصل سرما و اوایل فصل بهار است.
 • در هنگام کاشت گردو باید فاصله استاندارد بین نهال‌ها را رعایت کنید تا علاوه بر تنیده نشدن شاخه‌ها به یکدیگر، ریشه‌ها نیز فضای مناسبی برای رشد داشته باشند. بهترین فاصله بین درختان گردو خوشه‌ای حدود ۲۵ الی ۴۵ فوت است.
 • برای کاشت نهال گردو سعی کنید چاله‌ای به عمق ۷۵ سانتی متر حفر کنید.
 • درخت گردو برای رشد بهتر به سرمای کافی نیاز دارد به همین خاطر لازم است در دوره ثابتی از سال سرما را تجربه کند.
 • بهتر است درخت گردو خوشه‌ای را به صورت دیم آبیاری نکنید.
 • در حالت کلی دمای محیط کاشت گردو خوشه‌ای نباید بیشتر از ۳۸ الی ۴۰ درجه باشد. چرا که امکان دارد درخت و محصول آن آسیب ببیند.
 • در هنگام شروع فصل سرما یعنی پاییز و زمستان باید آبیاری درخت را قطع کنید تا از سرمازدگی درخت جلوگیری شود.
 • خاکی که برای کاشت گردو خوشه‌ای استفاده می‌کنید بهتر است دارای بافتی نرم و بدون سنگلاخ باشد. همچنین Ph نیز نباید بیشتر از ۵ باشد.
 • آخرین مورد نیز کوددهی است که برای رشد بهتر درخت باید کوددهی مناسب انجام دهید. سعی کنید هنگام خرید نهال گردو خوشه‌ای کود آن را نیز تهیه کنید.
نهال گردو خوشه ای

آشنایی با آفت‌ها و بیماری‌های نهال گردو خوشه‌ای

قبل از وارد شدن به بحث آفات و بیماری‌ها بهتر است بدانید نهال گردو خوشه‌ای در برابر آفات مقاومت خوبی دارد و با کمی نظارت به راحتی می‌توانید جلوی آفات را بگیرید. اما با این وجود بازهم ممکن است با بیماری‌هایی در آن مواجه شوید. در این شرایط بهترین راه حل استفاده از قارچ کش‌های مخصوص، اکسی مس و سموم بردو است.

خشک شدن شاخه‌های درخت، آب سیاه و بیماری آنتراکنوز از جمله بیماری‌های شایع در درخت گردو هستند. دقت داشته باشید در صورت برطرف نکردن این موارد، بیماری و آفت به دیگر بخش‌های درخت و حتی سایر درختان نیز سرایت کرده و خسارات زیادی را به وجود خواهد آورد.

خرید نهال گردو خوشه ای

زمان برداشت میوه گردو خوشه‌ای

یکی از زیباترین زمان‌ها برای باغداران برداشت و فروش محصول نهال گردو خوشه‌ای است. زمان برداشت به شرایط اقلیمی بستگی دارد و می‌تواند متفاوت از یکدیگر باشد. اما در حالت کلی می‌توان گفت گردو خوشه‌ای را در اواخر فصل تابستان برداشت می‌کنند.

هرس کردن درخت گردو خوشه‌ای

هرس درختان میوه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چرا که هرس به موقع باعث رشد مفید درخت شده و در نتیجه میوه دهی آن نیز خوب خواهد شد. بعد از کاشت نهال گردو خوشه‌ای باید هر ساله و در زمان مناسب نسبت به هرس کردن آن اقدام نمایید.

بهترین زمان معمولا قبل از بیدار شدن درخت از خواب زمستانی است. این زمان می‌تواند اواسط زمستان و یا اواخر آن باشد. به طور کلی شاخه‌هایی که کمتر از ۴۵ درجه دارند را در هرس کردن قطع می‌کنند. هرس کردن برای گردو خوشه‌ای بسیار اهمیت دارد که یکی از مهمترین آن‌ها رسیدن نور کافی به درخت است.

قیمت نهال گردو خوشه ای

نحوه خرید نهال گردو خوشه‌ای

برای خرید نهال گردو خوشه‌ای هم می‌توانید به صورت حضوری به نهالستان های گردو مراجعه نمایید و هم می‌توانید از طریق فروشگاه‌های اینترنتی خرید خود را انجام دهید. در هر صورت سعی کنید از مراکز فروش معتبر خرید کنید تا نهال خریداری شده کیفیت مناسب را داشته باشد.