گردو یکی از میوه‌های پرخاصیت است که در ایران و جهان طرفداران بسیار زیادی دارد. به همین خاطر کاشت و پرورش این درخت می‌تواند سود زیادی داشته باشد. در این میان مساله مهمی که وجود دارد کیفیت نهال گردو است. نهالی که با شرایط اقلیمی تناسب داشته باشد و بازدهی آن مناسب باشد. با قاطعیت می‌توان گفت که تمام افرادی که قصد خرید نهال گردو را دارند به دنبال نهال گردو زودبازده هستند. چرا که باعث می‌شود سریع‌تر به سود برسند. به همین خاطر قصد داریم در این نوشته نهال‌های گردویی را معرفی کنیم که زودبازده هستند و سریع به ثمر می‌نشینند.

نهال گردو زودبازده

آشنایی با نهال گردو زودبازده

اگر چه درخت گردو نیاز به نگهداری دارد اما با توجه به اینکه درخت مقاومی است، نیاز به مراقبت‌های کمتری دارد. این مساله سبب شده تا بسیاری از افراد به فکر کاشت درخت گردو بیفتند. نهال گردو زودبازده نسبت به سایر ارقام باردهی سریع‌تری دارد. به طوری که بعضی از آن‌ها از همان سال اول باردهی را آغاز می‌کنند. البته باردهی به اندازه‌ای نیست که برای فروش در بازار مناسب باشد. اما بعد از گذشت ۴ الی ۵ سال می‌توان محصول آن را به بازار عرضه کرد.

بهتر است در ۳ سال اول گردوها را حذف کنید تا توان درخت برای رشد بهتر تنه و شاخه‌ها صرف شود. گردو زودبازده مغز درشت و روشنی دارد و پوسته آن نازک است. این دو مورد از تاثیرگذارترین عوامل در فروش میوه نهال گردو زودبازده هستند.

خرید نهال گردو زودبازده

اقسام مختلف نهال گردو زودبازده

درخت گردو اقسام و واریته‌های مختلفی دارد اما همه آن‌ها زودبازده نیستند. در ادامه با برخی از گونه‌های نهال گردو زودبازده آشنا خواهیم شد.

نهال گردو زودبازده چندلر

این نهال در اصل بومی آمریکا بوده و جزو بهترین نهال‌های زودبازده گردو به شمار می‌شود. این نهال باردهی را از سال اول شروع می‌کند. از زمان بلوغ به بعد هم می‌توان محصول آن را فروخت. امکان کاشت نهال گردو زودبازده چندلر در ارتفاع ۵۰۰ الی ۱۵۰۰ متری از سطح دریا وجود دارد.

این گونه از نوع دیر گل بوده و در سال حداقل به ۱۰۰۰ ساعت سرما نیاز دارد؛ بنابراین مناطقی که آب و هوای معتدل و یا سردی دارند برای کاشت این درخت مناسب هستند. گردو چندلر مغز بزرگ، سنگین و بسیار باکیفیتی دارد.

قیمت نهال گردو زودبازده

مغز گردو چندلر به راحتی از پوست آن جدا می‌شود. این درخت تا ۱۵ متر نیز امکان رشد دارد و نسبت به سرما و یخ‌زدگی مقاومت خوبی دارد. بهتر است بدانید که نهال گردو زودبازده چندلر از نوع خود گرده افشان بوده و در مقابل آفات و بیماری‌ها مقاوم است.

قیمت نهال گردو زودبازده نسب به سایر ارقام مناسب است و می‌توانید آن را از مراکز فروش خریداری کرده و در باغ خود بکارید.

نهال گردو زودبازده ژنوتیپ

دومین گونه‌ای که زود به بار می‌نشیند، نهال گردو ژنوتیپ است. نهال ژنوتیپ از ترکیب چند گونه باکیفیت و برتر به دست آمده و از این لحاظ جزو ارقام اصلاح شده محسوب می‌شود. همین مساله سبب شده تا میزان باردهی، زمان باردهی، مقاومت در برابر آفات و بیماری آن بهبود پیدا کند.

فروش نهال گردو زودبازده

این درخت دارای میوه‌هایی با پوست کاغذی و طعم بسیار عالی است که بعد از رسیدن پوست سبز آن خود به خود جدا شده و به زمین می‌افتد. همین موضوع سبب می‌شود تا فروش میوه نهال گردو زودبازده با سرعت بیشتری انجام بگیرد. با اینکه این نهال در برابر آفات و بیماری‌ها بسیار مقاوم است اما نسبت به نهال فرنور تحمل کمتری در مقابل سرما دارد.

نهال گردو زودبازده ژنوتیپ خود گرده افشان نبوده و به همین خاطر باید از ارقام گرده افشان در کنار آن‌ها استفاده کنید. در این رقم از درخت گردو شاخه‌های جانبی زیاد است و همین موضوع یکی از علت‌های پربار بودن گردو ژنوتیپ به شمار می‌رود.

نهال گردو زودبازده

کاشت این درخت از اواسط پاییز تا اوایل بهار امکانپذیر است و بهتر است خرید نهال گردو زودبازده ژنوتیپ را به این زمان موکول کنید.

نهال گردو زودبازده فرنور

نهال گردو فرنور سومین گونه زودبازده در میان نهال‌های گردو است. این درخت باردهی بسیار زیادی دارد به طوری که در سن ۵ الی ۷ سالگی توانایی تولید ۵۰ الی ۱۰۰ کیلو گردو دارد. جالب‌تر اینکه در سال ۹ و ۱۰ این مقدار به ۲۰۰ الی ۲۵۰ کیلوگرم می‌رسد.

نهال گردو زودبازده فرنور بومی کشور فرانسه است و در برابر سرما مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. در ضمن این گونه دیرگل نیز هست. این موارد باعث می‌شود کاشت درخت گردو فرنور برای مناطق کوهستانی گزینه مناسبی باشد.

میوه این درخت بزرگ بوده و پوستی نازک دارد. مغز آن نیز سفید و بزرگ است. گردو فرنور جزو بهترین ارقام نهال گردو است که از سال دوم شروع به باردهی می‌کند.

خرید نهال گردو زودبازده

نکات مهم و اساسی در انتخاب بهترین نهال گردو زودبازده

انتخاب و خرید نهال گردو زودبازده از اصلی‌ترین مراحل ایجاد نهالستان به شمار می‌رود. به طوری که اگر گونه نامناسب را انتخاب نکنید، سرمایه و وقت شما به هدر خواهد رفت. مواردی که در انتخاب نهال گردو باید رعایت کنید از این قرار هستند.

  • آب و هوا و شرایط اقلیمی را در نظر بگیرید: یکی از اصلی‌ترین مواردی که در باردهی درخت گردو تاثیر زیادی دارد، شرایط اقلیمی است. از آنجایی که گونه‌های مختلف نهال گردو نیازمند شرایط آب و هوایی خاص هستند، بهتر است قبل از خرید نهال گردو زودبازده این مورد را بررسی کنید.
  • خاک و آبیاری مناسب: مواد مغذی موجود در خاک برای رشد درخت گردو بسیار مهم است. همچنین میزان آبیاری نیز در رشد و باردهی نهال گردو تاثیر بسزایی دارد. بعضی از گونه‌های نهال گردو نسبت به کم آبی حساس هستند و اگر آبیاری این گونه کم باشد، رشد و نمو آن متوقف می‌شود.
  • دیرگل و دیر برگ بودن نهال گردو: زمانی که نهال گردو از نوع دیرگل باشد، سرمای بهاره نمی‌تواند به آن‌ها آسیب وارد کند. چرا که گلدهی را بعد از سرمای بهاره آغاز می‌کنند.
قیمت نهال گردو زودبازده

خرید نهال گردو زودبازده

الان که با گونه‌های مختلف گردو زودبازده آشنا شدید می‌توانید بهتر تصمیم گیری کنید که کدام رقم برای شما مناسب است. برای خرید نهال گردو زودبازده می‌توانید به نهالستان‌های معتبر مراجعه کرده و یا خرید خود را به صورت آنلاین انجام دهید.

قیمت نهال گردو زودبازده

تعیین قیمت نهال به عوامل مختلفی از جمله کیفیت، نژاد و سن آن بستگی دارد. به همین خاطر قبل از اینکه بخواهید قیمت آن را استعلام کنید بهتر است شرایط اقلیمی محیط خود را بررسی کرده و بهترین گونه را انتخاب نمایید. بعد از آن می‌توانید به مراکز فروش نهال گردو زودبازده مراجعه نمایید.