برخی از گونه‌های درخت گردو هستند که زودتر از سایر ارقام گلدهی می‌کنند. این گونه‌ها مناسب مناطقی هستند که آب و هوای معتدل و گرمسیری و زمستان‌های کوتاه دارد. نهال گردو زودگل اغلب از باردهی خوبی برخوردار است و همین موضوع سبب می‌شود تا سودآوری باغداران بیشتر باشد. در مقابل نهال گردو زودگل، نهال گردو دیرگل وجود دارد که هر کدام ویژگی‌ها و خصوصیات مخصوص به خود را دارند. در ادامه قصد داریم بیشتر با نهال گردو زودگل آشنا شویم.

نهال گردو زودگل

نهال گردو زودگل با دیرگل چه تفاوتی دارد؟

در یک دسته‌بندی کلی تمام ارقام گردو را به دو دسته زودگل و دیرگل تقسیم بندی کرده‌اند. هر کدام از این دسته‌ها برای اقلیم خاصی مناسب هستند که باغداران و کشاورزان قبل از خرید نهال گردو باید با این مساله آشنایی داشته باشند.

اگر شرایط نگهداری این نهال‌ها فراهم شود هر دوی آن‌ها باردهی مناسب و خوبی دارند. تفاوت نهال گردو زودگل با دیرگل در زمان گل دادن آن‌ها است. اگر زمستان یک منطقه کوتاه باشد، نوع زودگل بهتر است. اما اگر زمستان‌های یک منطقه طولانی باشد، نوع دیر گل انتخاب مناسبی است. چرا که اگر در مناطق سردسیر گردو زودتر گل دهد، دچار یخ‌زدگی شده و ثمره‌ای نخواهد داشت.

خرید نهال گردو زودگل

آشنایی با معروف‌ترین نهال‌های گردو زود گل

این نوع از گردوها امکان رشد در بیشتر مناطق کشور را دارند. در ادامه با برخی از آن‌ها آشنا خواهیم شد.

نهال گردو زودگل دماوند

این نهال اصالت ایرانی دارد و معمولا از سال هفتم به بعد باردهی را آغاز می‌کند. در ابتدا میزان باردهی چندان زیاد نیست ولی رفته رفته با افزایش سن، باردهی آن نیز افزایش پیدا می‌کند. سرمای ناگهانی فصل بهار می‌تواند به جوانه‌های این درخت آسیب وارد کند. از جمله شهرهایی که امکان کشت نهال گردو زودگل دماوند در آن‌ها وجود دارد عبارتند از: خوانسار اصفهان، کردستان، همدان، کرمان، خراسان شمالی و آذربایجان.

نهال گردو زودگل اسرائیلی

این رقم از نهال همانطور که از نام آن پیداست بومی اسرائیل است. نهال گردو اسرائیلی با آب و هوای اکثر مناطق کشور سازگار بوده و محصول دهی آن نیز به صورت خوشه‌ای است. هر خوشه این درخت قادر است بین ۵ الی ۱۵ گردو تولید کند که از این نظر محصول دهی بالایی دارد.

گردو زودگل اسرائیلی به دلیل داشتن چربی بالا در آجیل، خشکبار و مصارف غذایی کاربرد بسیار زیادی دارد.

قیمت نهال گردو زودگل

نهال گردو زودگل لارا

نهال گردو لارا برای مناطقی که آب و هوای معتدلی دارند مناسب است و سرمای زیاد می‌تواند عملکرد درخت را مختل کند. اندازه گردو‌های این رقم نسبتا بزرگ بوده و در برابر سرما و گرمای زیاد مقاومت پایینی دارد.

نهال گردو زودگل لارا جزو گونه‌های زودبازده است و حتی در مناطق کم آب نیز رشد خوبی دارد. پوست آن نیز به نسبت سخت است و در خورشت‌ها و کیک و شیرینی استفاده می‌شود.

نهال گردو زودگل کاما

گردو کاما بومی کشور آمریکا است و یکی از ارقام زودبازده به شمار می‌رود. نهال گردو کاما به دلیل زودگل بودن برای کاشت در مناطقی با زمستان طولانی مناسب نیست. تنه این درخت نیمه بلند بوده و می‌توان از آن به عنوان پرچین و یا بادگیر نیز استفاده کرد.

فروش نهال گردو زودگل

نهال گردو زودگل کاما باردهی نسبتا خوبی داشته و محصول دهی آن تا ۲ تن در هکتار نیز می‌رسد. این درخت معمولا از سال سوم به بعد باردهی را شروع می‌کند. قیمت نهال گردو زودگل کاما با توجه به سن، نوع پایه و پیوند مشخص می‌شود.

نهال گردو زودگل پکان

این نهال مناسب مناطق بسیار گرم مثل شهرهای جنوبی ایران است. نهال گردو زودگل پکان قادر است در ارتفاع ۲۰۰ متر از سطح دریا نیز رشد کند و اگر در شهرهای گرمسیر و خشک زندگی می‌کنید، این نهال می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

نهال گردو زودگل

نهال گردو زودگل ژنوتیپ برتر

یکی از نهال‌هایی که فروش بسیار زیادی دارد، نهال گردو زودگل ژنوتیپ برتر است. این نهال قابلیت رشد در ارتفاع ۶۰۰ الی ۱۰۰۰ متر از سطح دریا را داراست و در بسیاری از مناطق کشور باردهی خوبی دارد.

قیمت نهال گردو زودگل

هر یک از نهال‌های گردو با توجه به نوع خارجی و ایرانی بودن، پایه، سن، و پیوندی بودن دارای قیمت‌های مختلفی هستند. اینکه کدام یک از گونه‌ها برای کاشت مناسب است بستگی به آب و هوای منطقه شما دارد. در حالت کلی می‌توان گفت نهال گردو زودگل از قیمت مناسبی برخوردار است.

خرید نهال گردو زودگل

فروش نهال گردو زودگل

از آنجایی که نهال گردو زودگل طرفداران بسیار زیادی دارد، فروش این رقم توسط افراد و فروشگاه‌های مختلفی در سراسر کشور انجام می‌شود. البته توجه داشته باشید نهال خریداری شده باید از کیفیت خوبی برخوردار باشد تا زحماتی که برای کاشت و پرورش آن می‌کشید هدر نرود.

نکات مهم برای خرید نهال گردو زودگل

سعی کنید هنگام خرید نهال گردو زودگل ظاهر ریشه‌های آن را بررسی کنید تا مشکلی نداشته باشد. همچنین ارتفاع محل مورد نظر از سطح دریا نیز بسیار حائز اهمیت است چرا که بسیاری از نهال‌های گردو برای رشد به ارتفاع خاصی نیاز دارند. به عنوان مثال نهال گردو پکان برای ارتفاع ۶۰۰ الی ۱۰۰۰ مناسب است و اگر در غیر از این ارتفاع کاشته شود، عملکرد مناسبی نخواهد داشت.