نهال گردو فرانسه یکی از گونه‌هایی است که می‌توانید در مناطق سردسیر آن را بکارید. معمولا نهال‌هایی که خاستگاه آن‌ها کشور فرانسه است از عملکرد و کیفیت بالایی برخوردار هستند. به همین خاطر است که باغداران و کشاورزان زیادی علاقمند به خرید نهال گردو فرانسه هستند. این رقم از گردو دیرگل بوده و باردهی آن به صورت جانبی و در انتهای شاخه‌ها است. میوه‌های این درخت به صورت خوشه‌ای رشد می‌کنند که در هر خوشه بین ۵ الی ۱۹ گردو یافت می‌شود. در ادامه قصد داریم شما را با ویژگی‌ها و مشخصات نهال گردو فرانسه آشنا کنیم.

نهال گردو فرانسه

مشخصات نهال گردو فرانسه

این درختان از لحاظ اندازه متوسط هستند و تاج گسترده و ارتفاع کمی دارند. از لحاظ میوه دهی و عملکرد نیز بهتر عمل می‌کنند. پوست گردو فرانسه تقریبا نازک بوده و هسته آن چربی نسبتا زیادی دارد و ۴۸ درصد از گردو را مغز آن تشکیل می‌دهد.

نهال گردو فرانسه در سال اول و یا دوم بعد از کاشت محصول دهی را شروع می‌کند. این نهال به دوره سرمایی ۶۰۰ الی ۸۰۰ ساعته در طول فصل پاییز و زمستان نیاز دارد. زیرا اگر دوره سرمایی را نگذرانده باشد باردهی نخواهد داشت.

خرید نهال گردو فرانسه

این درخت معمولا بین ۸۰ الی ۱۰۰ سال عمر می‌کند. باردهی اقتصادی گردو فرانسه از سال ۳ یا ۴ شروع شده و در هر هکتار حدود ۶ الی ۸ تن محصول تولید می‌کند. نهال فرانسه امکان رشد در ارتفاع ۰ الی ۳۰۰۰ متری از سطح دریا را دارد.

شرایط نگهداری و کاشت بهترین نهال گردو فرانسه

درست است که نهال این گردو جزو پرفروش‌ترین‌ها به شمار می‌رود و عملکرد مطلوبی دارد اما برای محصول دهی عالی باید شرایط نگهداری آن را به طور کامل فراهم کنید. در ادامه با برخی از مهمترین آن‌ها آشنا خواهیم شد.

  • خاک: از آنجایی که ریشه‌های نهال گردو فرانسه عمیق و گسترده است برای کاشت آن به زمین‌هایی با عمق ۱.۵ الی ۲ متر نیاز دارد. در صورتی که خاک سفت باشد امکان دارد ریشه‌های آن دچار پوسیدگی شوند. مناسب‌ترین خاک برای این نهال زمین‌های لومی با ترکیب ۲۰ درصد خاک رس، ۴۰ درصد شن و ۴۰ درصد سیلت است.
  • آبیاری: در صورتی که آبیاری نهال گردو را به موقع انجام ندهید، محصول آن در فصل جاری و در سال‌های آینده کمتر می‌شود. اینکه چه مقدار به آب نیاز دارد بستگی به منطقه‌ای دارد که نهال را در آن کاشته‌اید. به طور میانگین می‌توان گفت در سال حدود ۱۰۰۰ تا ۷۰۰۰ متر مکعب در هر هکتار نیاز به آبیاری دارد.
  • الگوی کاشت: درخت گردو فرانسه از آنجایی که ارتفاع کمی دارد می‌توان فواصل ۷*۷ و یا ۸*۸ را برای کاشت آن در نظر گرفت.
  • کوددهی: قبل از کاشت این درخت زمین باید توسط کارشناسان مربوطه بررسی شده و میزان غنی بودن آن را مشخص کنند. بعد از آن به میزان کافی باید کوددهی را انجام دهید. چرا که کوددهی نقش بسیار زیادی در رشد گردو دارد.
قیمت نهال گردو فرانسه

بدیهی است اگر قبل از خرید نهال گردو موارد بالا را در نظر بگیرید، محصول دهی خوبی را تجربه خواهید کرد و از فروش میوه نهال گردو فرانسه می‌توانید سود خوبی به دست آورید.

آشنایی با انواع مختلف نهال گردو فرانسه

با اینکه این درخت اصالتی فرانسوی دارد ولی به خاطر کیفیت بالای آن در اکثر کشورها به خصوص کشور ایران آن را می‌کارند. گردو فرانسه دارای انواع مختلفی است که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

نهال گردو فرنت فرانسه

این رقم از گردو سازگار پذیری بالا و عملکرد خوبی در برابر سرما دارد. میوه‌های نهال گردو فرنت پوسته نیمه کاغذی داشته و به راحتی شکسته می‌شود. با اینکه این درخت باردهی را از همان سال اول شروع می‌کند ولی در اوایل محصول زیادی ندارد. اما بعد از رسیدن به سن بلوغ می‌تواند تا ۶ تن در هکتار محصول دهی داشته باشد.

فروش نهال گردو فرانسه

فاصله مناسب برای کاشت این درخت حدود ۷ الی ۸ متر است. چرا که گردو فرنت تاج بزرگ و گسترده‌ای دارد. ارتفاع مناسب برای کاشت آن نیز بین ۲۰۰ الی ۱۳۰۰ متر از سطح دریا است؛ بنابراین بهتر است قبل از خرید نهال گردو فرنت ارتفاع محل کاشت از دریا را بسنجید.

این رقم از گردو فرانسه ارتفاع متوسطی داشته و حداکثر تا ۵ متر رشد می‌کند. برای باردهی مناسب نیز لازم است بین ۶۰۰ الی ۸۰۰ ساعت سرمای بین ۵  الی ۱۰ درجه‌ای پاییز و زمستان را تجربه کند.

یکی از مهمترین فاکتورها در انتخاب نهال، عمر اقتصادی آن‌ها است. نهال فرانسه غالبا ۱۰۰ سال عمر می‌کند که از این نظر سود دهی بسیار خوبی دارد. و در آخر باید ذکر کنیم که مقاومت نهال گردو فرنت در مقابل آفات و بیماری‌ها متوسط است و باید اقدامات لازم برای نگهداری و سمپاشی آن را در نظر داشته باشید.

نهال گردو فرانسوی

نهال گردو فرانکت فرانسه

گردو فرانکت سرعت باردهی زیادی دارد و نسبت به دیگر درختان گردو از راندمان و محصول دهی بالایی برخوردار است. این درخت مقاومت گرمایی و سرمایی خوبی داشته و جزو گونه‌های دیربرگ به شمار می‌رود. به طوری که برگ این درخت معمولا ۲۰ الی ۲۵ روز بعد از دیگر ارقام گردو تولید می‌شود.

نهال گردو فرانکت علاوه بر دیر برگ بودن، دیر گل نیز هست و همین موضوع سبب می‌شود تا احتمال سرمازدگی بهاره آن کاهش پیدا کند. هر هکتار از درخت گردو فرانکت قادر است تا ۶ تن گردو تولید کند. باردهی اقتصادی این گونه معمولا از سال ۱۲ شروع می‌شود.

خرید نهال گردو فرانسوی

پوسته این گردو کاغذی بوده و هسته آن درصد چربی بالایی دارد. بهترین ارتفاع برای کاشت نیز بین ۵۰۰ الی ۱۵۰۰ متر از سطح دریا است.

نهال گردو فرنور فرانسه

این رقم جزو گونه‌های پیوندی گردو به شمار می‌رود که اولین بار در کشور فرانسه کاشته شد. این درخت قادر است تا ۱۰۰ سال محصول دهی داشته باشد. گردو فرنور فرانسه باردهی را از سال دوم آغاز کرده و بعد از رسیدن به سن بلوغ بین ۷ الی ۸ تن در هر هکتار محصول تولید می‌کند.

اگر قصد خرید نهال گردو فرنور فرانسه را دارید باید بدانید که ارتفاع مناسب برای کاشت بین ۰ الی ۳۰۰۰ متر است. از این نظر می‌توان آن را در اکثر مناطق کشور کاشت. پوسته گردو فرنور کاغذی بوده و به راحتی می‌شکند.

قیمت نهال گردو فرانسوی

اگر شرایط نگهداری نهال گردو فرانسه فرنور به طور کامل رعایت شود می‌تواند تا ۶ متر نیز ارتفاع داشته باشد. یکی از دلایل محبوبیت این رقم مقاومت خوب آن در برابر آفات و بیماری‌ها است.

این درخت در برابر خشکی نیز مقاومت خوبی دارد. اما اگر می‌خواهید محصول خوبی داشته باشد باید به صورت منظم آن را آبیاری کنید. قیمت نهال گردو فرنور فرانسه نیز بسیار مناسب بوده و یکی از گزینه‌های اصلی برای کاشت در نهالستان گردو محسوب می‌شود.

فروش نهال گردو فرانسوی

قیمت نهال گردو فرانسه

قیمت این نهال بسیار مقرون به صرفه بوده و به خاطر محصول دهی بالا و درآمدزایی زیاد مورد استقبال کشاورزان واقع شده است. نهالستان‌های زیادی در سراسر کشور فروش نهال گردو فرانسه را انجام می‌دهند. اما دقت داشته باشید که این مراکز باید دارای گواهی سلامت و تاییدیه جهاد کشاورزی باشند.