نهال‌های گردو انواع و ارقام متفاوتی دارند که هر کدام از آن‌ها برای آب و هوایی خاص مناسب هستند. به عنوان مثال نهال گردو مقاوم به سرما برای مناطق کوهستانی مناسب است و اگر آن در مکانی غیر از آن بکارید، محصول دهی خوبی نخواهد داشت. انتخاب رقم مناسب یکی از چالش‌های باغداران و کشاورزان در هنگام خرید نهال گردو است. به همین خاطر بهتر است قبل از اقدام به هر کاری، شرایط محیطی، خاک و سایر موارد را بررسی کرده و سپس اقدام به خرید کنید. در این مقاله قصد داریم تا یکی از ارقام گردو یعنی نهال گردو سردسیری را به طور کامل بررسی کرده و مشخصات آن را در اختیار شما قرار دهیم.

نهال گردو مقاوم به سرما

نهال گردو مقاوم به سرما چه ویژگی‌هایی دارد؟

بخشی از کشور ما دارای آب و هوای کوهستانی است و جزو مناطق سردسیر محسوب می‌شود. این مناطق معمولا ارتفاعی بیش از ۱۲۰۰ متر دارند. به همین خاطر هر نوع گردویی را نمی‌توان در این مناطق پرورش داد. گونه‌ای از درختان گردو وجود دارند که در برابر سرما مقاومت خوبی دارند و علاوه بر آن از محصول‌دهی مناسبی نیز برخوردار هستند.

نهال گردو مقاوم به سرما توانایی تحمل سرمای غیر قابل پیش‌بینی پاییز، زمستان و اوایل بهار را دارد و از این لحاظ آسیبی به درخت وارد نمی‌شود. این نوع از درخت گردو گلدهی را معمولا بعد از سرمای بهاره آغاز می‌کند تا گل‌ها دچار سرمازدگی بهاره نشوند.

بهتر است بدانید درخت گردو مقاوم به سرما می‌تواند تا دمای ۲۰- درجه را نیز تحمل کند.

خرید نهال گردو مقاوم به سرما

مشخصات نهال گردو مقاوم به سرما

از مهمترین ویژگی‌های این درخت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • زود بازده بودن: شروع باردهی از سال اول
 • نیمه پایه و کوتاه بودن
 • مقاومت خوب در برابر سرما به خصوص سرمای بهاره
 • دیر گل بودن
 • مناسب برای کاشت در مناطق سردسیری و کوهستانی که ارتفاع ۲۵۰۰ متر دارند.
 • امکان باردهی جانبی
 • درصد چربی مغز گردو: بالای ۷۰ درصد
 • شکل گردو: گردو مناطق سردسیری معمولا درشت بوده و گرد هستند.
 • ضخامت پوست: ضخامت پوست این نوع از گردو تقریبا نازک بوده و به راحتی با دست می‌شکند.
 • تحمل خشکی: بهتر است هر ۲۰ روز یکبار به اندازه ۲۰ لیتر آبیاری شود. چرا که گردو سردسیری به کم آبی حساس است و میزان باردهی رابطه مستقیمی با میزان آبیاری دارد.
 • در برابر آفات و بیماری‌ها مقاومت نسبتا خوبی دارند.
قیمت نهال گردو مقاوم به سرما

آشنایی با ارقام مختلف نهال گردو مقاوم به سرما

گردو یکی از درختانی است که تعداد ارقام آن بسیار زیاد است. هر کدام از این درختان در میزان باردهی، تحمل سرما و یا گرما و ارتفاع کاشت تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند؛ بنابراین قبل از خرید نهال گردو سردسیری بهتر است با انواع آن آشنا شوید. انتخاب نوع درخت تاثیر بسیار زیادی در میزان برداشت محصول و در نتیجه کسب درآمد دارد.

نهال گردو مقاوم به سرما فرنور

این نهال برای کاشت در ارتفاع ۱۵۰۰ الی ۲۵۰۰ متری مناسب است. گردو فرنور در اصل بومی کشور فرانسه بوده و بهترین گزینه برای کاشت در مناطق کوهستان به شمار می‌رود. این درخت گلدهی را معمولا در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت شروع می‌کند که از این نظر از سرمای بهاره در امان است.

نهال گردو سردسیری

هر گل از این درخت به ۳ الی ۶ گردو تبدیل می‌شود. نهال گردو سردسیری فرنور توانایی تحمل سرمای ۲۰- درجه را دارد. بهتر است در سال اول کاشت هر هفته این درخت را آبیاری کنید. بعد از آن می‌توانید آبیاری را در ۱۲ روز یکبار انجام دهید.

نهال گردو سردسیری چندلر

یکی دیگر از انواع نهال‌هایی که می‌توانید در نهالستان مناطق سردسیری بکارید، گردو چندلر است. این رقم در اصل بومی کشور آمریکا است ولی با این وجود در اکثر مناطق دنیا طرفداران زیادی دارد. این گردو در کشور ما نیز رواج بسیاری دارد.

نهال گردو چندلر برای کاشت در ارتفاع ۹۰۰ الی ۱۵۰۰ متری مناسب بوده و در مقابل سرما مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. از ویژگی‌های بارز این گونه می‌توان به داشتن محصول با کیفیت، شروع باردهی از سال اول و دیرگل بودن آن اشاره کرد. دیرگل بودن ویژگی‌ای است که باعث می‌شود شکوفه‌ها از سرمای بهاره در امان باشند.

هر درخت بالغ چندلر قادر است تا ۶۰ الی ۷۰ کیلوگرم باردهی داشته باشد؛ محصولاتی که همگی طعمی بی‌نظیر و کیفیتی مناسب دارند. عمر مفید این درخت حدود ۵۰ سال بوده و قادر است تا سالیان سال محصول خوبی در اختیار شما قرار دهد.

بنابراین اگر قصد خرید نهال گردو سردسیری را دارید به شما رقم چندلر را پیشنهاد می‌کنیم. چرا که در کنار داشتن محصول خوب، در برابر سرما و آفات نیز بسیار مقاوم است.

خرید نهال گردو سردسیری

نهال گردو مقاوم به سرما فرانکت

فرانکت بومی کشور فرانسه است که با انجام اصلاحات توانسته به یکی از بهترین نهال‌های گردو تبدیل شود. این رقم از گردو جزو گونه‌های دیر گل بوده و مقاومت سرمایی و گرمایی خوبی دارد. هر هکتار از گردو سردسیری فرانکت قادر است تا ۶ تن باردهی داشته باشد. میوه‌دهی اقتصادی آن نیز معمولا از سال دوازدهم شروع می‌شود.

نهال گردو سردسیری ژنوتیپ تیپ ۷

تیپ ۷ از نهال گردو ژنوتیپ مناسب مناطق سردسیری بوده که در کشور کانادا تولید شده است. این رقم بسیار پربار است و توانایی تحمل زمستان‌های طولانی و سرمای ناگهانی را دارد. در صورتی که شرایط نگهداری از این درخت فراهم باشد، قادر است تا ۸ الی ۱۱.۵ تن در هر هکتار محصول‌دهی داشته باشد.

نهال گردو مقاوم به سرما ژنوتیپ تیپ ۷ از همان سال اول محصول تولید می‌کند ولی برای فروش میوه این درخت باید بین ۴ الی ۵ سال صبر کنید. میوه‌های آن را نیز معمولا در اواخر تابستان برداشت می‌کنند.

قیمت نهال گردو سردسیری

نهال گردو مقاوم به سرما ژنوتیپ تیپ ۹

این رقم نیز محصول کشور کانادا بوده و یکی از پرطرفدارترین گونه‌ها به شمار می‌رود. این درخت توانایی رشد در اکثر مناطق کشور را دارد و مقاومت آن در برابر سرما بسیار مناسب است. درخت گردو ژنوتیپ تیپ ۹ بسیار دیرگل بوده و پس از رسیدن به سن بلوغ قادر است بین ۱۳ الی ۱۶ تن در هر هکتار محصول‌دهی داشته باشد.

به همین خاطر می‌توانید با فروش میوه نهال گردو مقاوم به سرما ژنوتیپ سود بسیار خوبی را به دست آورید.

نهال گردو مقاوم به سرما پدرو

یکی دیگر از گردوهای مناسب برای مناطق سردسیر، درخت گردو پدرو است. این درخت در اصل بومی کشور آمریکا بوده و جزو گونه‌های دیرگل به حساب می‌آید. نهال گردو پدرو در برابر سرما بسیار مقاوم است و گردو‌های نسبتا درشتی تولید می‌کند.

حداکثر باردهی آن نیز در هر هکتار حدود ۶ تن است. این درخت از همان سال اول باردهی را شروع می‌کند. اما برای فروش آن باید چند سال صبر کنید.

فروش نهال گردو سردسیری

بهترین نوع نهال برای کاشت در مناطق سردسیری کدام یک است؟

نهال‌هایی که در بالا معرفی کردیم همگی امکان کاشت در مناطق سردسیر را دارند. اما طبق تجربیات بسیاری از کشاورزان و باغداران، نهال گردو فرنور و چندلر جزو بهترین‌ها به شمار می‌روند. این دو نوع در برابر سرما بسیار مقاوم بوده و امکان کاشت آن‌ها در اکثر مناطق کشور وجود دارد.

قیمت نهال گردو مقاوم به سرما

در هنگام خرید نهال گردو مقاوم به سرما اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید کیفیت و مرغوبیت نهال است. نهال اگر کیفیت لازم را داشته باشد خیلی زود می‌تواند سود زیادی را نصیب شما کند. اما بازهم قیمت تاثیر زیادی در انتخاب نهال دارد. به طور کلی می‌توان گفت قیمت نهال گردو مقاوم به سرما مناسب بوده و می‌توانید آن را خریداری کرده و در نهالستان گردو بکارید.

نهال گردو مقاوم به سرما

در هنگام خرید نهال سردسیری به چه نکاتی توجه کنیم؟

از آنجایی که مراکز فروش نهال گردو سردسیری بسیار زیاد هستند، پیدا کردن نهالستان معتبر از ارزش و اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در ادامه نکاتی را در اختیار شما قرار می‌دهیم که با رعایت آن‌ها می‌توانید بهترین نهالستان را پیدا کنید.

 • نهال گردو سردسیری باید دارای گواهی سلامت و بهداشت باشد.
 • همچنین باید نهال گردو دارای شناسنامه باشد.
 • نهال گردو باکیفیت از طرف فروشنده گارانتی می‌شود. چرا که به محصول خود اطمینان دارد.
 • علاوه بر موارد بالا، ارسال به موقع، سالم رسیدن کالا و مشاوره از دیگر ویژگی‌های یک نهالستان گردو معتبر است.