گردو نیز مانند بسیاری از درختان دیگر، ارقام و واریته‌های مختلفی دارد. از آنجایی که درخت گردو معمولا برای مناطق سردسیر مناسب است، پیدا کردن نهال گردو گرمسیری کار آسانی نیست. به همین خاطر در این مقاله قصد داریم ارقام مختلف نهال گردو گرمسیری را به شما معرفی کرده و ویژگی‌ها و مشخصات هر کدام را بررسی کنیم.

نهال گردو مقاوم به گرما

نهال گردو گرمسیری چه ویژگی‌هایی دارد؟

این رقم از گردو در برابر گرما مقاومت خوبی داشته و به همین خاطر برای مناطق گرمسیر مناسب است. این درختان نسبت به آفات و بیماری‌ها نیز مقاومت خوبی دارند. معمولا درختان مناطق گرمسیری باردهی بالایی دارند که نهال گردو گرمسیری نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ بنابراین کشاورزان و باغداران می‌توانند با خرید این نهال به سود قابل توجهی دست پیدا کنند.

نهال گردو گرمسیری پس از گذشت چند سال به یک درخت تنومند تبدیل می‌شود. از آنجایی که شاخ و برگ‌های این نهال بیشتر از سایر گونه‌ها است، باید در فصل زمستان و یا اوایل بهار آن را هرس کنید.

خرید نهال گردو مقاوم به گرما

در صورتی که دمای هوا بین ۲۴ الی ۳۰ درجه با رطوبت بالا باشد، گردو گرمسیری رشد بسیار خوبی خواهد داشت بر خلاف دیگر ارقام گردو که گرما زیاد می‌تواند موجب سوختن برگ آن‌ها شود. از دیگر مشخصات این گردو می‌توان به وجود اسید اولئیک در آن اشاره کرد. این مساله سبب می‌شود تا فروش میوه نهال گردو گرمسیری بیشتر باشد. ریشه این درخت نیز عمیق بوده و به همین خاطر باید آن را در خاک لومی که دارای رطوبت زیادی است، بکارید.

آشنایی با ارقام مختلف نهال گردو گرمسیری

اصولا قبل از خرید نهال گردو مقاوم به گرما بهتر است با گونه‌ها و ارقام مختلف آن آشنا شوید. کاشت این درخت در مناطقی توصیه می‌شود که گرما آن‌ها بیش از حد بوده و همچنین خشک و کم آب باشد. دقت داشته باشید که قیمت نهال گردو مقاوم به گرما نسبت به سایر ارقام کمی بالاتر است. در ادامه با بهترین نوع نهال گردو گرمسیری آشنا خواهیم شد.

قیمت نهال گردو مقاوم به گرما

نهال گردو گرمسیری پکان

در میان تمام گونه‌های نهال گردو، بهترین نوع برای کاشت در مناطق گرمسیر، نهال گردو پکان است. این گردو در اصل بومی کشور آمریکا بوده و کیفیت بسیار مطلوبی دارد. گردو پکان به صورت خوشه‌ای رشد می‌کند و در هر خوشه بین ۴ الی ۱۶ عدد گردو وجود دارد.

این نهال در آب و هوای معتدل و نیمه خشک بهترین عملکرد را داشته و محصول دهی خوبی دارد. در صورتی که شرایط نگهداری از پکان را رعایت کنید، می‌توانید در هر هکتار حدود ۵ تن محصول برداشت کنید. این عدد در مقایسه با دیگر نهال‌های گردو مقاوم به گرما عدد قابل توجهی است.

فروش نهال گردو مقاوم به گرما

گردو پکان باردهی را معمولا در یکی دو سال اول پس از کاشت شروع می‌کند اما برای فروش آن باید حداقل ۵ سال صبر کنید. امکان کاشت این درخت در ارتفاع بین ۰ الی ۲۵۰۰ متری وجود دارد و علاوه بر مناطق مسطح، می‌توانید در مناطق کوهستانی نیز آن را کشت کنید.

جالب است بدانید میزان چربی مغز این میوه حدود ۷۵ درصد است. همچنین علاوه بر میوه، از فروش تنه نهال گردو مقاوم به گرما نیز می‌توان سود زیادی به دست آورد. در حالت کلی می‌توان گفت گردو پکان یکی از ارقام قدرتمند در کشور ما محسوب می‌شود و در برابر آفات مقاومت بسیار بالایی دارد.

نهال گردو گرمسیری

نهال گردو مقاوم به گرما ژنوتیپ تیپ ۵

یکی دیگر از ارقام گردو گرمسیری، نهال ژنوتیپ تیپ ۵ است. این رقم برای مناطق خشک و نیمه خشک مناسب بوده و محصول کشور کانادا است. از مهمترین ویژگی‌های این درخت می‌توان به محصول‌دهی بالای آن اشاره کرد. همچنین مقاومت آن در برابر آفات و بیماری‌ها نیز عالی است.

تیپ ۵ گردو جزو ارقام دیرگل است که باعث می‌شود از سرمازدگی بهاره در امان باشد. گل‌های این رقم در اردیبهشت ماه شکوفه می‌دهد. این نوع از گردو در هر هکتار حدود ۷ الی ۸.۵ تن محصول‌دهی دارد. نهال گردو گرمسیری ژنوتیپ تیپ ۵ از همان سال اول محصول‌دهی را آغاز می‌کند ولی بعد از ۴ یا ۵ سالگی می‌توان محصول آن را به بازار عرضه کرد.

خرید نهال گردو گرمسیری

معمولا محصول این درخت را در ماه شهریور برداشت می‌کنند و کشاورزان می‌توانند از فروش میوه نهال گردو گرمسیری ژنوتیپ سود خوبی را به دست آورند.

نهال گردو گرمسیری ژنوتیپ تیپ ۶

این نهال محصول کشور کانادا بوده و تمایل زیادی برای قرار گرفتن زیر نور مستقیم خورشید را دارد. میوه‌های این درخت بسیار درشت بوده و نسبت به دیگر ارقام محصول‌دهی خوبی دارد. در صورت فراهم شدن شرایط نگهداری، نهال ژنوتیپ تیپ ۶ می‌تواند تا ۷ الی ۸ تن در هر هکتار محصول‌دهی داشته باشد.

این درخت توانایی رشد در اکثر مناطق کشور را دارد و محصول آن را در اواخر شهریور ماه برداشت می‌کنند. میوه‌دهی را نیز از همان سال اول شروع می‌کند ولی به اندازه‌ای نیست که بتوان آن را فروخت. برای فروش میوه این درخت باید ۴ الی ۵ سال منتظر بمانید.

قیمت نهال گردو گرمسیری

این رقم از گردو عمر اقتصادی بالایی داشته و تا ۱۰۰ سال بعد از بلوغ نیز می‌تواند به صورت حداکثری میوه بدهد. مقاومت نهال گردو مقاوم به گرما ژنوتیپ تیپ ۶ در برابر آفات و بیماری‌ها نیز بسیار مناسب است.

نحوه کاشت و شرایط نگهداری نهال گردو مقاوم به گرما

  • فاصله کاشت: در صورتی که زمین صاف باشد، بهترین فاصله کاشت ۷ متر از هر جهت است. اما اگر زمین به صورت شیبدار است، می‌توانید نهال‌ها را با فاصله ۵ متری از یکدیگر بکارید.
  • حداکثر ارتفاع از سطح دریا: در صورتی که قصد خرید نهال مقاوم به گرما را دارید باید بدانید که این درخت در ارتفاع بین ۰ الی ۲۵۰۰ متری از سطح دریا امکان رشد دارد.
  • نیاز سرمایی: این رقم از نهال گردو نیاز سرمایی پایینی دارد. گذراندن ۶۰۰ الی ۸۰۰ ساعت سرمای بین ۵ الی ۱۰ درجه برای این درخت کافی است.
  • تحمل خشکی: از آنجایی که این نهال برای کاشت در مناطق گرمسیر مناسب است می‌توان نتیجه گرفت در برابر خشکی هم تحمل نسبتا بالایی دارد.
  • میزان آبیاری: بهتر است در فصل بهار هر ۱۰ الی ۱۵ روز اقدام به آبیاری این درخت کنید. در فصل تابستان و زمانی که درخت به بار می‌نشیند حداقل هر هفته یکبار باید آن را آبیاری کنید. در فصول سرد نیز یکبار آبیاری در ماه کفایت می‌کند.
  • مقاومت در برابر آفات: به طور کلی می‌توان گفت نهال گردو گرمسیری مقاومت خوبی در برابر آفات و بیماری‌ها دارد.
فروش نهال گردو گرمسیری

قیمت نهال گردو مقاوم به گرما

با توجه به اینکه ارقام این نوع نهال متفاوت است، نمی‌توان رقم دقیقی برای آن تعیین کرد. در حالت کلی می‌توان گفت قیمت نهال گردو گرمسیری نسبت به سایر ارقام از رقم بالاتری برخوردار است. اما اگر شرایط نگهداری آن را رعایت کنید، می‌تواند محصول خوبی داشته باشد؛ بنابراین خرید آن برای افرادی که در مناطق گرم و خشک زندگی می‌کنند بسیار مناسب است.

خرید نهال گردو گرمسیری

گردو مقاوم به گرما توسط افراد و نهالستان‌های مختلفی در سراسر کشور فروخته می‌شود. اما توصیه ما به شما این است که از مراکز معتبر خرید خود را انجام دهید. معمولا نهالستان‌های حرفه‌ای، نهال را با گارانتی عرضه می‌کنند چرا که از کیفیت محصول خود اطمینان دارند. خرید نهال مقاوم به گرما یک سرمایه گذاری به صرفه و کاملا اقتصادی است.