نهال‌های گردو دارای انواع و اقسام مختلفی هستند که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. امروزه احداث نهالستان گردو یکی از مشاغل پر سود در زمینه کشاورزی به شمار می‌رود. اما سوال مهمی که افراد قبل از خرید نهال گردو با آن مواجه می‌شوند این است که کدام یک از نهال‌ها مناسب بوده و می‌تواند محصول زیادی داشته باشد؟ به همین منظور تصمیم داریم در این نوشته انواع نهال گردو پرمحصول را معرفی کنیم.

نهال گردو پرمحصول

آشنایی با ویژگی‌های نهال گردو پرمحصول

  • باردهی زیاد: نهال گردو پرمحصول معمولا بین ۶ الی ۱۶ تن در هر هکتار محصول می‌دهد که این عدد براساس نوع نهال متفاوت است.
  • کیفیت و درشت بودن گردو: میوه‌های این نوع از نهال‌های گردو معمولا بزرگ بوده و اغلب دارای چربی زیادی هستند. وزن مغز گردو پرمحصول تقریبا بین ۸ تا ۹ گرم است که از این جهت می‌توان در سالاد، خورشت، دسر، کیک و شیرینی استفاده کرد.
  • دیر گل بودن: این مساله باعث می‌شود تا ریسک سرمازدگی درخت در فصل بهار کاهش پیدا کند و شکوفه‌ها سالم بمانند.
  • مقاوم بودن در برابر بیماری‌ها و آفات: به خاطر اصلاحاتی که بر روی این رقم از نهال گردو انجام می‌شود، در برابر بیماری‌ها و آفات مقاومت خوبی دارند. 
خرید نهال گردو پرمحصول

معرفی انواع مختلف نهال گردو پرمحصول

هدف همه باغداران از کاشت نهال گردو این است که محصول زیادی برداشت کرده و سود زیادی به دست آورند. به همین خاطر انتخاب نوع نهال از ارزش و اهمیت زیادی برخوردار است. در ادامه با برخی از آن‌ها آشنا خواهیم شد.

معرفی نهال گردو پرمحصول چندلر

چندلر یکی از ارقام معروف گردو در ایران و جهان است. این نهال در اصل بومی کشور آمریکا است که بسیاری از نهالستان‌ها با اصلاح نژاد کاری کرده‌اند تا محصول آن پربار و زود بازده باشد. در واقع اگر بخواهیم بهترین نهال گردو را معرفی کنیم باید بگوییم که چندلر بهترین در جهان است.

قیمت نهال گردو پرمحصول

نهال گردو چندلر مناسب مناطق سرد و معتدل است و پوست میوه آن نازک بوده و طعم و کیفیت مناسبی دارد. این درخت خود گرده افشان نبوده و عمل گرده افشانی توسط نوعی دیگر انجام می‌شود که از بهترین آن‌ها می‌توان گردوی فرانکت را نام برد.

وزن گردو چندلر حدود ۱۳ گرم بوده و تقریبا نصب گردو را مغز آن تشکیل می‌دهد. این گردو را می‌توانید هم به صورت تازه مصرف کنید و هم آن را خشک کرده و استفاده نمایید. میوه نهال گردو چندلر را در اواخر فصل تابستان برداشت می‌کنند و هر درخت می‌تواند حدود ۸۰ الی ۲۵۰ کیلو باردهی داشته باشد. همچنین بهتر است بدانید باردهی آن نیز معمولا از سال دوم و یا سوم آغاز می‌شود.

فروش نهال گردو پرمحصول

قیمت نهال گردو پرمحصول نیز مناسب بوده و اگر قصد کاشت آن را دارید می‌توانید از نهالستان‌های معتبر آن را خریداری نمایید.

نهال گردو پرمحصول خوشه‌ای

از دیگر انواع گردو که محصول زیادی تولید می‌کند، نهال گردو خوشه‌ای است. علت نامگذاری آن به این خاطر است که به صورت خوشه‌های ۵ الی ۲۵ عددی در یک شاخه رشد می‌کند. این نهال برای کاشت در مناطق سردسیر مناسب بوده و از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار است. البته دقت کنید که اگر سرما بیش از حد باشد امکان دارد درخت آسیب ببیند.

نهال گردو پرمحصول خوشه‌ای در دو نوع ایرانی و خارجی در بازار موجود است که هر کدام را که خواستید می‌توانید خریداری نمایید. این درخت امکان باردهی تا ۳۰ سال را دارد و دارای میوه‌های پر مغز و با چربی بالا است. پوست گردو خوشه‌ای نیز به راحتی جدا می‌شود.

نهال گردو پرمحصول

نهال گردو خوشه‌ای در برابر آفات و بیماری‌ها نیز بسیار مقاوم بوده و در صورت نگهداری مناسب می‌تواند در هر هکتار تا ۷ تن محصول دهی داشته باشد.

نهال گردو پرمحصول فرنور

نهال معروف دیگری که حتما بارها اسم آن را شنیده‌اید، نهال گردو فرنور است. این درخت مناسب کاشت در مناطق کوهستانی بوده و توانسته به مشکل پرورش نهال گردو در مناطق سردسیر پایان دهد. نهال گردو پرمحصول فرنور در اصل بومی کشور فرانسه است. پوست این گردو کاغذی بوده و وزن هر گردو حدود ۱۳ گرم است. دقت داشته باشید که این درخت تحمل خشکی بیش از اندازه را ندارد و خشکی می‌تواند آسیب زیادی به درخت وارد کند.

میوه گردو فرنور را در اواخر شهریور برداشت می‌کنند. طول عمر مفید آن هم حدود ۵۰ سال است. فروش نهال گردو پرمحصول فرنور توسط افراد زیادی در کشور انجام می‌شود و به آسانی می‌توانید آن را تهیه نمایید.

خرید نهال گردو پرمحصول

عوامل موثر در باردهی نهال گردو پرمحصول

درخت گردو برای رشد به یکسری مراقبت‌ها و شرایط خاص نیاز دارد. از جمله این موارد می‌توان به آبیاری، کوددهی و خاک آن اشاره کرد. در صورتی که این موارد فراهم باشد، مغز گردوها روشن‌تر و درشت‌تر خواهد بود.

پرفروش ترین نهال گردو پرمحصول در ایران کدام است؟

نهال گردو چندلر محبوبیت زیادی در میان مردم دارد و یک رقم تجاری پرفروش به حساب می‌آید. بعد از آن نیز نهال گردو فرنور بیشترین فروش را دارد.

قیمت نهال گردو پرمحصول

قیمت نهال گردو پرمحصول

با توجه به اینکه گردو انواع و ارقام مختلفی دارد، قیمت هر کدام از آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است. در حالت کلی می‌توان گفت که نهال گردو پرمحصول از قیمت مناسبی برخوردار است و می‌توانید با مراجعه به مراکز فروش معتبر خرید خود را انجام دهید.

سخن پایانی

توصیه ما به شما این است که قبل از خرید هر نوع نهال گردو ابتدا شرایط محیطی و جوی منطقه خود را بررسی کنید و سپس با توجه به آن اقدام به خرید کنید. چرا که در صورت انتخاب نادرست نهال، محصول زیادی از آن برداشت نخواهید کرد و در نتیجه تمام زحمات شما هدر خواهد رفت.