احداث نهالستان گردو از قدیم مورد توجه بسیاری از افراد بوده است. زیرا گردو یکی از میوه‌های محبوب در میان مردم است که علاوه بر خوراکی بودن کاربردهای دیگری نیز دارد. اگر شما هم دوست دارید یک باغ پرمحصول داشته باشید باید نهال‌های مناسب با آب و هوای منطقه خود را در آن بکارید. یکی از گونه‌های معروف گردو، گونه ژنوتیپ است که ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی دارد. این درخت اگر به صورت اصولی پرورش داده شود می‌توانید از فروش میوه نهال گردو ژنوتیپ پول زیادی را به دست آورید. در ادامه قصد داریم شما را با مشخصات و انواع مختلف نهال گردو ژنوتیپ آشنا کنیم.

نهال گردو ژنوتیپ

آشنایی کلی با نهال گردو ژنوتیپ

یکی از انواع گردوهایی که در ایران کشت می‌شود، گردو ژنوتیپ است. بسیاری از معایبی که در این درخت وجود داشت، توسط اصلاح ژنتیکی برطرف شده است. همین موضوع باعث شده تا میزان باردهی آن افزایش پیدا کرده و در مقابل بسیاری از آفات و بیماری‌ها مقاوم شود.

این نوع از نهال گردو دارای پایه کوتاهی بوده و شاخ و برگ‌های آن بسیار متراکم است. ارتفاع آن نیز حداکثر تا ۸ متر می‌رسد.

درخت گردو ژنوتیپ عمر بسیار طولانی دارد و می‌تواند حتی تا ۳۰۰ سال هم عمر کند. البته عمر و میزان باردهی درخت ارتباط مستقیمی با میزان رسیدگی شما دارد. اگر مراقبت‌های لازم را انجام دهید، درخت گردو می‌تواند خیلی بیشتر از اینها عمر کند.

خرید نهال گردو ژنوتیپ

بدیهی است هر چه از عمر درخت بگذرد، میزان باردهی آن کم می‌شود. گردو ژنوتیپ هم از این قاعده مستثنی نیست. به طوری که بیشترین باردهی را در دهه پنجم تا ششم زندگی دارد و بعد از آن به مرور کم می‌شود.

نکات مهم در کاشت نهال گردو ژنوتیپ

 • رعایت فاصله مناسب: یکی از مهم‌ترین نکاتی که در هنگام کاشت این درخت باید رعایت کنید، فاصله درختان از یکدیگر است. چرا که نهال گردو ژنوتیپ در زمان گستردگی حالتی شبیه چتر پیدا می‌کند و اگر فاصله مناسب وجود نداشته باشد، شاخ و برگ‌ها در هم تنیده می‌شوند. بهتر است بین این درختان ۶ الی ۷ متر فاصله وجود داشته باشد.
 • فصل کاشت: بهترین فصل برای کاشت این درخت فصل پاییز است. چرا که ریشه به هوای خنک نیاز دارد و از طرفی هم نیازهای آبی آن در فصل پاییز و زمستان به خوبی برطرف می‌شود.
 • خاک: درخت ژنوتیپ درختی نسبتا مقاوم به حساب می‌آید و با اکثر خاک‌ها سازگار است. اما برای داشتن محصول بیشتر و راندمان بالا بهتر است از خاک شنی استفاده کنید. نهال گردو در این نوع از خاک به طور مناسب رشد کرده و مواد مغذی مورد نیاز را دریافت می‌کند.
 • همچنین بهتر است قبل از خرید نهال گردو ژنوتیپ با کارشناسان و مشاوران مربوطه مشورت کنید تا بتوانید بهترین نهال را خریداری کنید.
قیمت نهال گردو ژنوتیپ

درخت گردو ژنوتیپ برای کاشت در چه مناطقی مناسب است؟

این درخت برای مناطقی که آب و هوای معتدل و گرم دارند مناسب است و اگر در مناطقی با آب و هوای سرد کاشته شود، خیلی زود آسیب می‌بیند. از طرفی نهال گردو ژنوتیپ نباید در ارتفاع بیش از ۱۴۰۰ متر از سطح دریا کاشته شود. چرا که عملکرد آن دچار اختلال می‌شود. بهترین ارتفاع برای کاشت آن، ارتفاع بین ۶۰۰ الی ۱۰۰۰ متری است.

بنابراین قبل از خرید نهال گردو ژنوتیپ بهتر است شرایط اقلیمی را بررسی کرده و سپس تصمیم به خرید بگیرید.

آشنایی با انواع مختلف نهال گردو ژنوتیپ

این گونه از نهال نیز دارای گونه‌های مختلفی است که هر کدام ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. در ادامه با برخی از واریته‌های نهال گردو ژنوتیپ آشنا خواهیم شد.

فروش نهال گردو ژنوتیپ

نهال گردو ژنوتیپ برتر

گردو ژنوتیپ برتر یکی از سودآورترین نهال‌ها به شمار می‌رود که علاوه بر ارزش اقتصادی، دارای خواص فوق‌العاده‌ای نیز هست. این نهال در اصل بومی ایران است که اصلاحات ژنتیکی زیادی روی آن انجام شده تا تبدیل به یکی از بهترین‌های بازار شود. نهال گردو ژنوتیپ برتر برای مناطق گرمسیر تا معتدل مناسب بوده و معمولا در سن ۶ الی ۸ سالگی باردهی اقتصادی را شروع می‌کند.

نهال گردو ژنوتیپ

اگر بخواهیم در مورد خصوصیات گردو این نهال صحبت کنیم باید بگوییم که پوست آن نازک بوده و به راحتی مغز آن جدا می‌شود. تقریبا ۶۰ درصد از کل وزن گردو را نیز مغز آن تشکیل داده است. گردو ژنوتیپ برتر معمولا مصرف خوراکی دارد ولی از آن در کیک و شیرینی نیز استفاده می‌شود.

نهال گردو ژنوتیپ تیپ ۵

این نوع از نهال گردو رشد بسیار خوبی داشته و برای مناطق خشک و نیمه خشک گزینه مناسبی به حساب می‌آید. تیپ ۵ جزو گونه‌های دیر گل است و مقاومت خوبی در برابر آفات و بیماری‌ها دارد. حداکثر میوه دهی این درخت بین ۷ الی ۸.۵ تن در هر هکتار است که محصول خوبی برای باغداران به حساب می‌آید.

خرید نهال گردو ژنوتیپ

نهال گردو ژنوتیپ تیپ ۶

تیپ ۶ از نهال گردو ژنوتیپ توانایی تولید ۷ الی ۸ تن محصول در هر هکتار را دارد. از مهمترین خصوصیات این درخت می‌توان به درشت و خوشمزه بودن میوه‌های آن اشاره کرد. این تیپ مناسب مناطق گرمسیری است و میوه دهی را معمولا از سال اول شروع می‌کند.

نهال گردو ژنوتیپ تیپ ۷

ژنوتیپ تیپ ۷ درختی دیر برگ و بسیار بارده است به طوری که در هر هکتار بین ۸ الی ۱۰ تن محصول می‌دهد. تقریبا ۶۰ درصد از گردو را مغز آن تشکیل می‌دهد و در برابر سرمای زمستان مقاومت خوبی دارد. نهال گردو ژنوتیپ تیپ ۷ امکان رشد تا ارتفاع ۲۵۰۰ متری را نیز دارا است. نکته مهمی که در رابطه با این درخت وجود دارد این است که باردهی را از همان سال اول شروع می‌کند و جزو ارقام خود گرده افشان است. برای خرید نهال گردو ژنوتیپ تیپ ۷ باید به مراکز فروش معتبر مراجعه نمایید.

قیمت نهال گردو ژنوتیپ

نهال گردو ژنوتیپ تیپ ۸

این نوع از نهال گردو در برابر سرمای زمستان مقاوم بوده و زود خزان است. نهال گردو ژنوتیپ تیپ ۸ جزو گونه‌های دیر گل است و امکان باردهی بین ۷ الی ۸ تن در هر هکتار را دارد. کاشت این درخت در ارتفاع بیشتر از ۲۰۰۰ متری توصیه نمی‌شود و بهتر است فاصله کاشت ۷ در ۸ در نظر گرفته شود.

نهال گردو ژنوتیپ برتر تیپ ۲۱

تیپ ۲۱ از نهال گردو ژنوتیپ جزو گونه‌های دیر برگ ده، پایه کوتاه و مقاوم در برابر سرما است. این درخت میوه‌های درشتی داشته و در هر هکتار ۶ تن محصول تولید می‌کند. حداکثر ارتفاع برای کاشت آن نیز ۲۲۰۰ متر از سطح دریا است.

فروش نهال گردو ژنوتیپ

نهال گردو ژنوتیپ تیپ ۳۰

نوع دیگر از نهال گردو ژنوتیپ، تیپ ۳۰ است که جزو گونه‌های پربار و پایه کوتاه حساب می‌شود. این نهال در هر هکتار حدود ۶ تن میوه تولید می‌کند که اندازه مغز آن متوسط و با کیفیت است. امکان کاشت تیپ ۳۰ تا ارتفاع ۲۰۰۰ متری نیز وجود دارد.

قیمت نهال گردو ژنوتیپ

یکی از مواردی که در تصمیم گیری افراد برای خرید نهال گردو ژنوتیپ تاثیر بسیاری می‌گذارد، قیمت آن است. هر چند تنها با در نظر گرفتن قیمت نهال گردو ژنوتیپ نمی‌توان تصمیم نهایی را گرفت ولی بازهم تاثیر آن کم نیست. در حالت کلی می‌توان گفت قیمت این گونه از گردو مناسب است اما برای اطلاع از قیمت دقیق باید با مراکز فروش نهال گردو ژنوتیپ تماس گرفته و یا به صورت حضوری مراجعه نمایید.

قیمت نهال گردو ژنوتیپ

مزایای پرورش و فروش نهال گردو ژنوتیپ

 • گردو ژنوتیپ در مقابل آفات و بیماری‌ها مقاومت خوبی دارد.
 • میزان باردهی این گونه زیاد است و به همین خاطر پرورش و نگهداری آن اقتصادی است.
 • با خرید نهال گردو ژنوتیپ می‌توانید یک تجارت پرسود و کم ریسک داشته باشید.
 • تقریبا می‌توان گفت ۹۵ درصد از میوه‌های این درخت دارای مغز سالم و پری هستند.
 • این درخت بعد از سرما، شاتون دهی و جوانه زنی مجدد دارد و همین مساله سبب می‌شود پس از سرما محصول آن حفظ شود.
 • به دلیل پایه کوتاه بودن و داشتن ارتفاع کمتر چیدن میوه‌های آن بسیار راحت است.
 • درخت ژنوتیپ دیرتر از بقیه گونه‌ها گل باز می‌کند که باعث می‌شود برای مناطقی که سرمای بهاره دارند مناسب باشد.

جمع بندی و سخن نهایی

نهال گردو ژنوتیپ یکی از بهترین گونه‌های گردو به حساب می‌آید که با خرید نهال و پرورش آن می‌توانید سود زیادی را به دست آورید. علاوه بر این موارد میزان باردهی آن نیز در حد مطلوب است.