گردو پوست کاغذی همانطور که از نام آن پیداست، پوستی نازک دارد و هسته آن به راحتی جدا می‌شود. این مساله باعث شده تا بازار فروش این نوع از گردو بسیار خوب باشد. از طرفی هم قیمت آن نسبت به سایر ارقام کمی بالاتر است. گردو پوست کاغذی دارای انواع مختلفی است که اصلی‌ترین تفاوت آن‌ها در مرغوبیت، خصوصیات اقلیمی و میزان باردهی است. بهتر است بدانید خاستگاه اصلی درخت گردو کاغذی ایران بوده و همچنان در بسیاری از نهالستان‌ها کشت می‌شود.

نهال گردو کاغذی

آشنایی با انواع و ارقام مختلف نهال گردو پوست کاغذی

قبل از خرید نهال گردو پوست کاغذی ابتدا بهتر است با واریته‌های مختلف آن آشنا شوید. چرا که با دانستن آن‌ها می‌توانید بهترین نهال گردو کاغذی را خریداری کنید.

نهال گردو پوست کاغذی جمال

نهال گردو جمال یک رقم پیوندی است که به احترام سازنده آن یعنی دکتر جمال عاطفی به همین نام شناخته می‌شود. این نهال برای آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای و معتدل مرطوب مناسب بوده و دارای رشدی متوسط و شاخه‌های باز و گسترده است.

خرید نهال گردو کاغذی

نهال گردو پوست کاغذی جمال از همان سال اول کاشت شروع به باردهی کرده و در هر هکتار بالغ بر ۴ تن محصول تولید می‌کند. البته باردهی آن در سال‌های اول کاشت کمتر است ولی با بالا رفتن سن درخت، باردهی نیز افزایش می‌یابد. در صورت ایجاد شرایط مناسب برای رشد این درخت می‌تواند تا ۸۰ سال عمر مفید داشته باشد. لازم به ذکر است گردو جمال مقاومت بالایی در برابر آفات و بیماری‌ها دارد.

نهال گردو پوست کاغذی وینا

نهال گردو وینا ساخت کشور آمریکا است که برای اولین بار در منطقه‌ای در شمال آمریکا به نام Vinac کاشته شد. این رقم از نهال گردو قدرت رشد متوسط و قوی داشته و در صورت فراهم بودن شرایط مناسب می‌تواند بین ۳ الی ۳.۵ تن در هر هکتار باردهی داشته باشد.

قیمت نهال گردو کاغذی

نهال گردو پوست کاغذی وینا بسیار زودبازده است به طوری که از سال اول کاشت شروع به باردهی می‌کند. در سال‌های اولیه کاشت، این نهال از باردهی پایینی برخوردار است و کیفیت آن نیز در سال‌های اولیه چندان مرغوب نیست. ولی میزان باردهی و مرغوبیت میوه‌های آن هرساله بهبود یافته و در سنین بلوغ به میزان و کیفیت حداکثری می‌رسد.

نهال گردو پوست کاغذی کاما

گردو کاما بومی کشور آمریکا بوده و باردهی نسبتا سریعی دارد. از آنجایی که این درخت جزو ارقام زودگل است نباید آن را در مناطقی که زمستان طولانی دارد، بکارید. این نهال در سال سوم پس از کاشت باردهی را شروع کرده و در سنین بلوغ قادر است تا ۲ تن در هر هکتار محصول‌دهی داشته باشد.

فروش نهال گردو کاغذی

نکته مهمی که قبل از خرید نهال گردو پوست کاغذی کاما باید به آن توجه کنید، ارتفاع از سطح دریا است. این درخت در ارتفاع بین ۱۰۰ الی ۸۰۰ متری رشد خوبی دارد و در غیر آن ممکن است عملکرد مناسب را نداشته باشد. دمای مناسب برای رشد آن نیز بین ۷- تا ۷ درجه سانتیگراد تخمین زده شده است.

نهال گردو پوست کاغذی لارا

نهال گردو لارا از ارقام آمریکایی گردوی پوست کاغذی است که در کشورهای اروپایی و آسیایی مانند ایران نیز محبوبیت خوبی دارد. این رقم از نهال گردو در آب و هوای معتدل بهترین رشد و باردهی را دارد. مقاومت گردو لارا در برابر سرما و گرمای شدید نیز پایین است.

نهال گردو پوست کاغذی لارا ۲ سال پس از کاشت شروع به تولید محصول می‌کند و در هر هکتار توان تولید ۳ تا ۳.۵ تن محصول را دارد. خصوصیت مهم این رقم این است که در مناطق کم آب یا در دوران خشکسالی نیز می‌تواند به محصول دهی ادامه دهد.

نهال گردو پوست کاغذی

نهال گردو پوست کاغذی یالووا

خاستگاه اولیه این نهال منطقه یالووا در کشور ترکیه است که کاشت آن پس از انجام اصلاحات لازم در ایران نیز میسر شد. نهال گردو پوست کاغذی یالووا باردهی بسیار عالی دارد و حدود ۱۵۰ سال عمر مفید دارد.

این رقم از نهال گردو تا ۶۰ درصد باردهی بیشتری نسبت به دیگر ارقام دارد و نیز در اکثر شرایط اقلیمی و آب و هوایی قابل کاشت و بهره برداری است. نهال گردو یالووا دیرگل ولی زودرس بوده و سالیانه تا ۶ تن در هر هکتار محصول تولید می‌کند.

نهال گردو پوست کاغذی چندلر

این رقم از نهال گردو به دلیل اینکه برای اولین بار توسط یک استاد گیاه شناس آمریکایی در ایالت کالیفرنیا به نام دکتر دبلیو اچ چندلر به دنیا معرفی شد به نام چندلر شناخته می‌شود. نهال گردو پوست کاغذی چندلر هر ساله قادر به تولید ۶ تا ۷ تن محصول بسیار با کیفیت و مرغوب در هر هکتار است. این نهال از سال اول شروع به باردهی می‌کند و حدود ۵ سال طول می‌کشد تا به حداکثر میزان باردهی خود برسد.

خرید نهال گردو پوست کاغذی

درخت گردو اسرائیلی

همانطور که از نام آن پیداست، این درخت بومی کشور اسرائیل است و از نظر محصول‌دهی عملکرد و باردهی نسبتا خوبی دارد. گردو اسرائیلی در سال اول کشت محصول نمی‌دهد. از همین رو جزو درخت‌‌های دیررس به شمار می‌رود. ژن اصلی این درخت دستکاری شده و برای رشد در مناطق سردسیر بسیار مناسب است.

نهال گردو فرانکت

این نهال بومی شهر کالیفرنیای آمریکا است. درخت گردو نژاد فرانکت، جزو درخت‌‌های دیرگل محسوب می‌شود. همچنین این درخت در مناطق سردسیر می‌تواند رشد کند و میوه بدهد. میوه درخت فرانکت دارای پوستی نازک، رنگی روشن، مغزی درشت و طعم لذیذی است. نهال گردو فرانکت در سال اول کشت میوه می‌دهد. برای گرده افشانی درخت چندلر می‌توان از فرانکت نیز استفاده کرد.

قیمت نهال گردو پوست کاغذی

نهال گردو پوست کاغذی ژنوتیپ برتر

کشور سازنده نهال گردو ژنوتیپ ایران است. این رقم از نهال گردو پوست کاغذی به دلیل محصول‌دهی بسیار بالا، سازگاری با بیش از ۹۰ درصد باغ‌های سطح کشور، داشتن محصول با کیفیت و مقاومت بالا در برابر آفات، رطوبت و خشکی تبدیل به یکی از پرطرفدارترین انواع نهال گردو در ایران شده است.

گردو ژنوتیپ برتر اصلاح شده توان تولید حداکثر ۸ تن محصول در هر هکتار را دارد. باردهی نهال گردو ژنوتیپ برتر از سال اول شروع شده و طی ۵ سال به حداکثر بازدهی خود می‌رسد. عمر اقتصادی این نهال بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال با محصول دهی حداکثری است.

البته نهال گردو ژنوتیپ به جز تیپ برتر دارای تیپ‌های مختلف است. تفاوت تیپ‌های مختلف این رقم از نهال گردو در میزان باردهی، کشور سازنده و گرمسیری و سردسیری بودن آن است. به طور مثال تیپ ۶ این درخت برای مناطق گرمسیر و تیپ ۹ برای مناطق سردسیر مناسب است.

فروش نهال گردو پوست کاغذی

شرایط کاشت و نگهداری نهال در نهالستان گردو پوست کاغذی

بهترین فصل برای کاشت نهال گردو پوست کاغذی اواسط تا انتهای فصل پاییز است که نهایتا تا اوایل فصل بهار فرصت برای کاشت باقی است. فاصله مناسب میان هر نهال گردو با نهال دیگر با توجه به نهال انتخابی بین ۲.۵ تا ۷.۵ متر برآورد می‌شود. نهال گردو پوست کاغذی برای رشد مناسب نیاز به خاکی با بافت متوسط و زهکشی مناسب دارد.

نهال گردو در ۲ سال اول نیاز به آبیاری منظم دارد و پس از آن هر ۲ تا ۳ ماه یکبار آبیاری شود کافی خواهد بود.

نهال گردو کاغذی

بیماری‌ها و آفات نهال گردو کاغذی

از جمله مهمترین بیماری‌هایی که درختان گردو را تهدید می‌کند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • بلایت باکتریایی (پوسیدگی ظاهری مغز)
  • باکتریوز (بیماری برگ و میوه)
  • باکتری xanthomonas arboricola
  • بیماری شانکرهای پوستی در اثر آلودگی به باکتری Erwinia
خرید نهال گردو کاغذی

قیمت نهال گردو پوست کاغذی

نهال گردو کاغذی انواع مختلفی دارد که طبق نیاز باغداران در نهالستان‌های سطح کشور به فروش می‌رسد. قیمت نهال گردو کاغذی با توجه به رقم انتخابی متفاوت است که برای استعلام قیمت می‌توانید به صورت حضوری به نهالستان‌ها مراجعه کرده و یا به صورت آنلاین اینکار را انجام دهید.

قبل از خرید نهال گردو کاغذی حتما با متخصصین مربوطه که در مراکز فروش نهال حضور دارند مشورت‌های لازم را به عمل آورید تا بتوانید از زیان‌های احتمالی جلوگیری کنید.