یکی از میوه‌هایی که در فصل بهار و تابستان مصرف می‌شود، گوجه سبز یا همان آلوچه است. این میوه کوچک، آبدار، ترد، شیرین و یا ترش بوده و می‌تواند حداقل تا ۲۰ سال عمر کند. رنگ آلوچه نیز با توجه به نژاد آن می‌تواند ارغوانی، قرمز، نارنجی، زرد و یا سبز باشد. با توجه به گفته‌ها این درخت بومی اروپا است ولی برخی دیگر اعتقاد دارند که درخت گوجه سبز از ایران و سوریه به یونان رفته است. در هر صورت کاشت نهال گوجه سبز می‌تواند سود زیادی را برای باغداران داشته باشد. در ادامه قصد داریم به طور مفصل نژادها و گونه‌های مختلف نهال آلوچه را نام برده و بهترین نوع نهال گوجه سبز را معرفی کنیم.

نهال گوجه سبز

فصل مناسب برای کاشت نهال گوجه سبز

این درخت مقاومت خوبی در برابر سرما داشته ولی در عوض تحمل گرمای زیاد را ندارد. به همین خاطر برای مناطق کوهستانی و سردسیر مناسب است. بهترین فصل برای کاشت نهال گوجه سبز فصل پاییز به خصوص ماه‌های آبان و آذر است. نهال بعد از گذراندن موفق فصل زمستان و قبل از شروع فصل بهار شروع به گلدهی می‌کند.

میوه نهال گوجه سبز را در فصل بهار و تابستان برداشت می‌کنند. بهتر است بدانید که این میوه در ابتدا به رنگ سبز بوده و با گذشت زمان از ترشی آن کاسته شده و رنگ آن متمایل به زرد و قرمز می‌شود.

خرید نهال گوجه سبز

آشنایی با گونه‌های مختلف نهال گوجه سبز

گوجه سبز رشد سریعی داشته و معمولا از ۴ سالگی شروع به باردهی می‌کند. میوه‌های این درخت به صورت خوشه‌ای و در امتداد ساقه گیاه ظاهر شده و برگ‌هایی سبز رنگ و چرمی مانند دارد. گوجه سبز دارای ارقام و واریته‌های مختلفی است که قبل از خرید نهال گوجه سبز باید با آن‌ها آشنا شوید.

نهال گوجه سبز شهریار

یکی از پرطرفدار‌ترین ارقام این میوه، نهال گوجه سبز شهریار است که طعم خوشمزه و دلچسبی دارد. این نهال نسبت به سرما مقاومت خوبی داشته و برای کاشت در مناطق کوهستانی و سردسیر مناسب است. فروش نهال گوجه سبز شهریار توسط افراد زیادی انجام می‌شود و باید دقت داشته باشید که حتما از مراکز معتبر خرید خود را انجام دهید.

قیمت نهال گوجه سبز

نهال گوجه سبز آذرشهر

میوه‌های این نهال سبز متمایل به زرد هستند و ظاهر آن صاف و شبیه به قلب است. هسته نهال گوجه سبز آذرشهر تلخ بوده و به قسمت گوشتی میوه چسبیده است. همچنین این درخت میوه آبدار و بسیار نرمی دارد.

نهال گوجه سبز سرودی

این نهال بومی کشور ایران بوده و از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. میوه نهال گوجه سبز سرودی را معمولا در ماه خرداد برداشت می‌کنند که از این نظر جزو ارقام زودرس حساب می‌شود. این نهال مناسب مناطقی است که آب و هوای معتدلی دارند. میوه آن نیز گرد و کروی و به رنگ سبز است.

فروش نهال گوجه سبز

نهال گوجه سبز سرخ اراک

همانطور که از نام نهال پیداست منشأ آن در شهر اراک بوده و میوه آن سرخ رنگ است. نهال گوجه سبز سرخ اراک تا ارتفاع ۶ متر امکان رشد دارد. میوه این درخت نرم و آبدار است. هسته آن نیز به خطر تلخ بودن قابل خوردن نیست.

نهال گوجه سبز ملایر

نهال گوجه سبز ملایر جزو گونه‌های زود بازده بوده و رنگ میوه آن سبز روشن است. این میوه اندازه متوسطی دارد و مزه آن نیز ترش است. میوه نهال گوجه سبز ملایر را معمولا در خرداد و یا اوایل تیر برداشت می‌کنند.

نهال گوجه سبز سلطانی

یکی دیگر از گونه‌های گوجه سبز، نهال گوجه سبز سلطانی است. میوه‌های این درخت معمولا درشت بوده و وزن هر آلوچه تا ۴۰ گرم می‌رسد. درخت گوجه سبز سلطانی به صورت جام رشد کرده و به همین خاطر شاخه‌های آن زاویه دار هستند. بهتر است بدانید که ارتفاع این درخت تا ۶ متر نیز می‌رسد. رنگ میوه نهال گوجه سبز سلطانی زرد و سرخ است و سالانه تا ۶۰ کیلوگرم بار می‌دهد.

بهترین نهال گوجه سبز

نهال گوجه سبز سعدی

میوه‌های این نهال قلبی شکل و به رنگ قرمز جگری است. نهال گوجه سبز سعدی معمولا در اوایل بهار شکوفه می‌دهد و ارتفاع آن تا ۵.۵ متر نیز می‌رسد. هر درخت گوجه سبز سعدی می‌تواند تا ۶۰ کیلوگرم باردهی داشته باشد. کاشت نهال گوجه سبز سعدی معمولا در شهر شیراز اتفاق می‌افتد.

نهال گوجه سبز ترکیه‌ای

اگر به دنبال نهال گوجه سبزی هستید که زودتر میوه آن را برداشت کنید باید به سراغ نژاد ترکیه‌ای بروید. چرا که میوه نهال گوجه سبز ترکیه‌ای در ماه اردیبهشت برداشت می‌شود. در حالت عادی ارتفاع این درخت تا ۵.۵ متر نیز می‌رسد و هر سال حدود ۱۳۰ کیلوگرم بار می‌دهد.

رنگ گوجه سبز ترکیه‌ای سبز تیره بوده و بافتی نرم و آبدار دارد. این نهال بیشتر در کشور ترکیه کشت می‌شود و قیمت نهال گوجه سبز ترکیه‌ای معمولا یک و نیم برابر یا شاید دو برابر بیشتر از قیمت نهال گوجه سبز ایرانی است.

نهالستان گوجه سبز

نهال گوجه سبز تو سرخ

یکی دیگر از نها‌ل‌هایی که می‌توانید در نهالستان گوجه سبز بکارید، نژاد تو سرخ است. این درخت معمولا در استان مرکزی پرورش داده می‌شود و رنگ میوه آن قرمز است. میوه نهال گوجه سبز تو سرخ معمولا در اواسط ماه خرداد برداشت می‌شود. در صورتی که شرایط نگهداری این درخت فراهم شود می‌تواند تا ۳ الی ۴ متر رشد کند. قیمت نهال گوجه سبز تو سرخ معمولا بیشتر از سایر ارقام گوجه سبز است.

نهال گوجه سبز اسرائیلی

رنگ میوه این نهال سبز روشن و دارای شکلی شبیه به قلب است. در صورت مراقب کافی تا ارتفاع ۶ متر نیز می‌تواند رشد کند. به طور میانگین هر میوه نهال گوجه سبز اسرائیلی ۴۲ گرم وزن دارد و از هر درخت می‌توان سالانه ۱۱۵ گرم محصول برداشت کرد.

میوه‌های این نهال را در اواسط خرداد برداشت می‌کنند و جزو بهترین نهال گوجه سبز به شمار می‌رود.

نهال گوجه سبز

نهال گوجه سبز بزغان

نهال گوجه سبز بزغان قابلیت رشد در بیشتر مناطق را داشته و از رشد خوبی نیز برخوردار است. همچنین این نهال دارای شاخ و برگ‌های گسترده‌ای هست. در زمان رسیدن روی میوه‌های آن رگه‌های زرد رنگ ایجاد می‌شود. میوه این نهال نسبت به سایر ارقام طعم شیرین‌تری دارد. همچنین بهتر است بدانید که بازار فروش نهال گوجه سبز بزغان به خاطر آبدار و خوشمزه بودن میوه آن خوب است.

شرایط نگهداری نهال گوجه سبز

اگر قصد خرید نهال گوجه سبز را دارید باید پیش از انجام اینکار با شرایط نگهداری آن آشنا باشید.

۱.      آبیاری درخت گوجه سبز

بعد از اینکه نهال گوجه سبز را کاشتید در سال اول باید آبیاری به صورت منظم و حداقل هفته‌ای دو مرتبه انجام شود. اینکار باعث می‌شود ریشه‌های درخت توسعه بیابد. همچنین در فصل رشد نیز بهتر است هر ۲-۳ هفته یکبار به صورت عمیق آبیاری شود تا میوه دهی خوبی را شاهد باشیم.

خرید نهال گوجه سبز

۲.      نور مورد نیاز گوجه سبز

بهتر است نهال گوجه سبز را در مکان‌هایی بکاریم که نور مستقیم و کامل آفتاب وجود دارد. چرا که این درخت با سایه سازگاری نداشته و روزانه حداقل باید ۶-۸ ساعت نور مستقیم را دریافت کند.

۳.      خاک و کود مورد نیاز نهال گوجه سبز

کار بعدی که برای داشتن بهترین نهال گوجه سبز باید انجام دهیم، استفاده از خاک و کود مناسب است. این درخت خاک غنی با زهکشی خوب را ترجیح می‌دهد. در هنگام کاشت بهتر است خاک برگ و ۱۰ درصد شن را با خاک معمولی قاطی کرده و در گودال بریزیم.

دقت داشته باشید زمانی باید نهال را کوددهی کنید که این نیاز در آن حس شود. یعنی زمانی که  رشد و گلدهی درخت کم شده باشد باید آن را کوددهی کرد. در کوددهی نهال گوجه سبز معمولا از کلسیم آمونیوم نیترات و سوپر فسفات استفاده می‌شود.

آشنایی با بیماری‌ها و آفات نهال گوجه سبز

از آنجایی که افراد مختلفی فروش نهال گوجه سبز را انجام می‌دهند بهتر است قبل از خرید با کسانی که تجربه کافی دارند مشورت کنید. چرا که ممکن است نهال خریداری شده کیفیت لازم را نداشته باشد.

از آفاتی که ممکن است در نهال گوجه سبز با آن مواجه شوید می‌توان به شته، کنه‌های گیاهی و شپشک‌های گیاهی اشاره کرد. همچنین بیماری‌هایی نظیر لکه برگی قارچی و باکتریایی، قانقاریا، پوسیدگی طوقه و پوسیدگی گل و میوه‌های جوان نیز ممکن است گریبان درخت گوجه سبز را بگیرد.

دیگر آفتی که در نهال گوجه سبز وجود دارد کرم آلو است. این کرم جوانه‌ها را هدف قرار داده و از گوشت میوه تغذیه می‌کند. شپشک سان نیز با هدف قرار دادن نسخ گیاه، خسارات زیادی به آن وارد می‌کند.

فروش نهال گوجه سبز

هرس درخت در نهالستان گوجه سبز

در نهالستان گوجه سبز برای ایجاد تعادل بین شاخه‌ها و ریشه، حذف شاخه‌های خشک و یا آفت زده، هوادهی بهتر گیاه، جوان سازی درخت و باردهی بیشتر، درخت را هرس می‌کنند. معمولا نهال گوجه سبز تا سن ۵ سالگی نیازی به هرس ندارد.

دقت داشته باشید که اگر در نهالستان گوجه سبز، هرس شَدید را به همراه کوددهی زیاد انجام دهید ممکن است باردهی درخت کم شده و شاخه‌های آن بیش از اندازه تولید شود.

بهترین نهال گوجه سبز

به طور دقیق نمی‌توان گفت که کدام یک از نهال‌های گوجه سبز بهترین هستند. چرا که این مساله به عوامل زیادی بستگی دارد. آب و هوای منطقه، نوع خاک، محل فروش و… از جمله مسائلی هستند که در انتخاب نهال گوجه سبز باید مد نظر داشته باشیم.

برخی از افراد میوه گوجه سبز را خیلی زود برداشت می‌کنند و برخی دیگر آن را زمانی برداشت می‌کنند که کاملا رسیده باشد؛ بنابراین باید ابتدا هدف خود را مشخص کنید و سپس با توجه به شرایط منطقه تصمیم به خرید نهال گوجه سبز بگیرید.

قیمت نهال گوجه سبز

قیمت نهایی نهال گوجه سبز به عوامل مختلفی بستگی دارد. اینکه نهال از کدام نژاد است و چه کیفیتی دارد در تعیین قیمت نقش بسزایی دارند؛ بنابراین بهتر است قبل از خرید نهال گوجه سبز با افراد متخصص مشورت کنید تا بتوانید بهترین نهال گوجه سبز و متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه خود را خریداری نمایید.

سخن پایانی

گوجه سبز میوه بسیار خوشمزه‌ای است که خواص زیادی نیز دارد. کاهش فشار خون، تقویت سیستم ایمنی بدن، از بردن بوی بد دهان، بهبود بینایی، دفع سنگ مثانه، درمان کبد چرب و کاهش استرس و افسردگی برخی از خواص این میوه هستند.

در حالت کلی می‌توان گفت پرورش و نگهداری نهال گوجه سبز سود زیادی دارد. این درخت رشد آسانی داشته و با شرایط آب و هوایی بیشتر مناطق سازگار است.